Ľudia, ktorí doma kúria uhlím a plánujú pri tom zostať, by mali skontrolovať stav svojich kachlí alebo kotla a v prípade potreby si zaobstarať nové. Podľa plánov českého ministerstva životného prostredia ich obchodníci nebudú môcť predávať od začiatku roka 2025. Píšu o tom novinky.cz
Vyplýva to z novely zákona o ochrane ovzdušia, ktorú ministerstvo zaslalo na pripomienkovanie. „Od prvého januára 2025 sa zavedie zákaz uvádzať na trh spaľovacie zdroje do 300 kilowattov na tuhé fosílne palivá,“ potvrdila Právu hovorkyňa ministerstva Lucie Ješátková. Podľa nej bude opätovný predaj zásob možný aj po tomto termíne.
Novela do plánovaného zákazu zahŕňa hnedé a čierne uhlie, antracit a koks, prípadne aj uhoľné výlisky. Českí výrobcovia však budú môcť naďalej vyrábať kotly na vývoz. Podľa Ješátkovej je toto opatrenie prípravou na budúcu zhoršenú dostupnosť uhlia a príspevkom k záväzkom Českej republiky v oblasti klímy. Má tiež pomôcť zlepšiť kvalitu ovzdušia v budúcnosti.
„Opatrenie sa nedotkne domácností, ktoré kúria uhlím v už obstaraných zdrojoch,“ ubezpečila Ješátková. Ľudia, ktorí už majú kotly na uhlie, ich budú môcť naďalej používať. Len si ich už nebudú môcť kúpiť v Českej republike. Teoreticky by si ich mohli kúpiť v zahraničí, ale aj tak by mali problémy s overeným pripojením, dodávajú novinky.cz
Lacné palivo
Státisíce domácností v súčasnosti používajú na vykurovanie uhlie. Je to stále jeden z najlacnejších zdrojov vykurovania. Podľa servera TZB-info.cz stojí celková ročná prevádzka domu vykurovaného uhlím vrátane spotreby elektriny a fixných platieb približne 46 000 Kč, čo je podobne ako pri vykurovaní drevom.
Pri vykurovaní plynom už ľudia zaplatia ročne o 30 000 viac, a ak používajú elektrické priamovýhrevné vykurovacie telesá, náklady sú vyššie o 60 000 korún.
„Cena hnedého uhlia mi neustále rastie o desať až pätnásť percent ročne. Teraz platím okolo šesťsto korún za meter. Stále je to lacnejšie ako pelety,“ povedal pre Právo René Schaffer z Příbramska. Kotla sa nemieni vzdať až do konca jeho životnosti. „Už trinásť rokov prevádzkujem kotol tretej triedy so životnosťou dvadsať rokov a plánujem ho po túto dobu využívať,“ dodal.
Už o štyri roky však bude uhlie dosť drahé. Emisné kvóty, ktoré v súčasnosti platia len podniky vypúšťajúce oxid uhličitý, sa pre domácnosti zavedú od roku 2027.
V praxi sa to premietne do vyšších cien palív, ako je uhlie, plyn, benzín a nafta. V prípade uhlia by to podľa odborníčky na klímu Kateřiny Kolouchovej z projektu Facts on Climate mohlo znamenať zvýšenie ceny až o 40 percent.