Niekoľko ambasád na Ukrajine dočasne pozastavilo svoju činnosť po varovaniach o možnom masívnom leteckom útoku z Ruska. Spojené štáty, Španielsko, Grécko, Taliansko a Maďarsko patrili medzi krajiny, ktorých diplomatické misie reagovali na alarmujúce správy, upozorňujúc svojich zamestnancov a občanov na nebezpečenstvo.
Napriek chaosu, ktorý tieto správy vyvolali, sa už o niekoľko hodín ukázalo, že išlo o cielenú dezinformačnú kampaň šírenú samotným Ruskom.
Panika na základe falošných informácií
Streda priniesla na Ukrajinu nepokoj, keď americká ambasáda v Kyjeve varovala pred bezprostrednou hrozbou leteckého útoku. Výzvy na ukrytie obyvateľstva prišli aj zo strany ukrajinských úradov, ktoré vyzývali na neignorovanie poplašných signálov. Ukrajinská vojenská rozviedka však o niekoľko hodín identifikovala tieto informácie ako falošné, pričom ich označila za súčasť ruskej psychologickej operácie.
Podľa agentúry Reuters ukrajinskí vojenskí predstavitelia obdržali správy o údajnom použití viac ako 300 dronov, vojenských lodí a letectva zo strany Ruska. Tieto informácie však boli rýchlo vyvrátené.
Reakcia prezidenta Zelenského
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ostro odsúdil ruské praktiky, ktoré podľa neho slúžia výlučne na destabilizáciu a šírenie strachu. „Dnes sme čelili mnohým otázkam a napätiu kvôli falošným správam o hrozbe. Už 1 001 dní čelíme šialenstvu nášho suseda. Táto vlna klamstiev viedla k panike a len poslúžila Rusku,“ vyhlásil Zelenskyj vo svojom večernom prejave.
Ambasády obnovili činnosť
Situácia sa upokojila ešte v stredu večer, keď americká ambasáda a ďalšie zastupiteľstvá obnovili svoju činnosť. Spojené štáty zároveň vyzvali svojich občanov na Ukrajine, aby zostali ostražití a sledovali oficiálne ukrajinské zdroje. „Buďte pripravení reagovať na varovania a vyhľadajte úkryt, ak to bude potrebné,“ uviedla ambasáda vo svojom stanovisku.
Ruská taktika dezinformácií
Ruské šírenie poplašných správ sa stalo častou súčasťou jeho hybridnej vojny voči Ukrajine. Tieto psychologické operácie majú za cieľ nielen destabilizovať ukrajinskú spoločnosť, ale aj testovať reakcie medzinárodného spoločenstva.
V skratke
Ruská dezinformačná kampaň vyvolala na Ukrajine paniku, keď sa šírili falošné správy o masívnom leteckom útoku. Niekoľko ambasád dočasne pozastavilo svoju činnosť, kým sa informácie nevyvrátili. Prezident Zelenskyj označil túto taktiku za šialenstvo a nástroj na šírenie chaosu. Ambasády neskôr obnovili činnosť, ale incident opäť ukázal význam boja proti dezinformáciám.