Ukrajinci sa rozhodli od roku 2025 prestať prepravovať ruský plyn do Európy

plyn

Šéf ukrajinskej štátnej energetickej spoločnosti Naftogaz, Olexij Černyšov, oznámil v rozhovore pre rozhlasovú stanicu Slobodná Európa, že Ukrajina plánuje prestane prepravovať ruský plyn na západ od roku 2025. Táto kroková zmena je reakciou na koniec platnosti zmluvy o tranzite s ruským Gazpromom, ktorý je naplánovaný na koniec roku 2024.

Podľa Černyšova je jedným z dôvodov tejto rozhodnutia skutočnosť, že Gazprom nedodržiava dohodnuté platby za tranzitný prepravný systém cez Ukrajinu.

Ukrajina aktuálne pokračuje v preprave plynu len kvôli potrebám európskych krajín, ktoré sú ešte stále závislé od ruského plynu. „Chceme byť spoľahlivým partnerom pre našich európskych susedov, najmä pre krajiny, ktoré stále potrebujú dodávky plynu,“ uviedol šéf Naftogazu.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Baba Vanga predpovedala v roku 2024 pre Európu katastrofické scenáre

Ukrajina zvýšila svoju ťažbu plynu v posledných rokoch, a preto Černyšov verí, že by krajina počas nadchádzajúcej zimy mohla prvýkrát pokryť svoje potreby z vlastných zdrojov.

Týmto spôsobom by sa Ukrajina stala menej závislou od dodávok plynu z Ruska.

Tranzit ruského zemného plynu cez Ukrajinu pokračuje aj napriek ruskej agresii na východe krajiny. Hlavnými príjemcami plynu sú krajiny bez prístupu k moru, ktoré nemôžu ľahko prejsť na skvapalnený zemný plyn (LNG). Toto rozhodnutie Ukrajiny môže mať významné dôsledky na energetický trh v regióne.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Záhadná epidémia zápalu pľúc plní čínske nemocnice chorými deťmi

Taktiež je dôležité poznamenať, že Európska únia si stanovila cieľ prestať dovážať fosílne energie z Ruska od roku 2027, čo môže viesť k zmenám v energetickom zásobovaní celej Európy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *