Z Poľska sa šíri salmonelóza v kuracom mäsa. Dávajte si pozor na tieto jedlá

cervene skvrny kuracie maso
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Kontaminované mäso spôsobuje masívnu epidémiu salmonelózy, ktorá sa rýchlo šíri cez viacero krajín, varovalo Európske stredisko pre kontrolu a prevenciu chorôb (ECDC). Od januára tohto roku už registrovalo viac ako tri stovky prípadov nákazy v 16 rôznych krajinách. Kontaminované mäso, pochádzajúce z Poľska a Rakúska, bolo identifikované ako zdroj tohto vážneho problému.

Podľa portálu tn.nova.cz upozornil ECDC na situáciu, v ktorej sa baktérie salmonely rozšírili vo vzorkách kuracieho mäsa a kuracieho kebabu. Údaje od ECDC ukazujú, že sedem výrobcov s pôsobnosťou v Poľsku a jeden v Rakúsku boli spojení s touto nákazou. Avšak v ich zariadeniach sa nenašli žiadne mikrobiologické dôkazy o kontaminácii.

„Vzhľadom na to, že zdroje nákazy neboli spoľahlivo identifikované, je pravdepodobné, že nové prípady sa ešte objavia aj v ďalších krajinách,“ konštatovalo ECDC, čím zdôraznilo potrebu rýchleho a koordinovaného riešenia tohto problému.

Salmonely sú baktérie, ktoré sa ľahko množia v potravinách a prežívajú pri chladničkovej teplote aj v mrazených produktoch. Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZSR) upozorňuje na význam správnej tepelnej úpravy potravín.

Teplota nad 70 stupňov Celzia je potrebná na zničenie týchto baktérií, a preto je dôležité dôkladne si overiť, či jedlo dosiahlo túto teplotu pri príprave. Šťava z dobre upečeného mäsa a hydiny by mala byť číra a nie ružová.

Príznaky salmonelózy môžu začať prejavovať už 6 až 72 hodín po skonzumovaní kontaminovaného jedla. Nakazení ľudia trpia vysokou teplotou, nevoľnosťou, zvracaním, kŕčovitými bolesťami brucha a častými vodnatými stolicami. Strata tekutín je vážnym rizikom pri salmonelóze a vyžaduje si hospitalizáciu a infúznu liečbu.

Situácia týkajúca sa kontaminovaného mäsa vyvolala obavy v rôznych častiach sveta, a preto je nevyhnutné, aby zainteresované krajiny spolupracovali na vyšetrovaní a riešení tejto epidémie. ECDC zároveň odporúča občanom, aby boli obozretní pri konzumácii kuracieho mäsa a kuracieho kebabu a dbali na správne tepelné spracovanie týchto potravín, aby minimalizovali riziko nákazy salmonelou.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Volám sa Mgr. Kamil Selecký a študoval som históriu na Fakulte humanitných vied v Banskej Bystrici. Písaniu sa venujem amatérsky od roku 2018, no za ten čas som si našiel vlastný štýl a publikum, ktorému ponúkam najmä praktické rady pre bežných ľudí – od záhradkárskych tipov, cez triky do domácnosti, až po zdravé a jednoduché recepty. Verím, že aj malé zlepšenia v každodennom živote môžu priniesť veľký rozdiel. Okrem písania pracujem ako grafik a marketér na voľnej nohe. Marketingu som sa venoval aj počas zamestnaní pre viaceré firmy, no dnes ma napĺňa sloboda kreativity a vlastné projekty, vrátane práce na sociálnych sieťach. Vo voľnom čase si rád zahrám amatérsky futbal, pracujem v záhrade alebo skúšam niečo nové, čo by mohlo zaujať aj mojich čitateľov. Píšem pre ľudí, ako som ja – zvedavých, praktických a s chuťou objavovať jednoduché, no užitočné riešenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *