Už cesnak v obchode nekúpite. Takto si ho vypestujete doma a bude najlepší

pestovat cesnak doma

Len málo ľudí nemá rado cesnak. Veď pečené mäso, mnohé omáčky a polievky by bez neho boli mdlé. Cesnaková nátierka patrí medzi najobľúbenejšie.

Cesnak je všeliek

Cesnak je nepochybne jednou z najobľúbenejších a najpoužívanejších byliniek v českej kuchyni. Okrem chuťových vlastností je aj veľmi zdravý. Ak si nejaká rastlina zaslúži označenie zázračný všeliek, je to nepochybne cesnak.

Znižuje hladinu cholesterolu, krvného tlaku a cukru v krvi. Alicín, ktorý obsahuje, je silný antioxidant a antibiotikum. Azda jediným negatívom je jeho zápach, s ktorým si zatiaľ nevieme rady.

Kúpený v obchode alebo v kvetináči?

Samozrejme, cesnak si môžeme kúpiť v obchodoch. Môžeme si kúpiť čínsky cesnak, na ktorý sa ľudia často sťažujú, že mu chýba chuť.

Slovenský cesnak je na pultoch menej viditeľný a býva výrazne drahší. Preto si ho mnohí ľudia pestujú na svojich záhradách. Po paradajkách, jahodách alebo paprike však môžeme cesnak pestovať aj v kvetináčoch za oknom alebo na balkóne.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Najlepší spôsob, ako odplašiť myši vo vašom dome

Ako pestovať cesnak v kvetináčoch

Ak si chcete vypestovať vlastný cesnak, máte na to najlepšiu príležitosť. Môžete ho však zasadiť len skoro na jar. Sadenicu cesnaku rozdeľte na strúčiky, ošúpte ich a namočte do sulca. Ide o najčastejšie používaný prostriedok na morenie cesnaku, ktorý ho ochráni pred škodcami.

Pripravte si dostatočne hlboký kvetináč, naplňte ho zmesou zeminy a piesku a koncom novembra vysaďte oddelené strúčiky. Vložte ich asi 5 cm pod povrch pôdy a 10 cm od seba. Každý strúčik by mal smerovať nahor stranou, ktorá bola pripojená k hlavičke cesnaku.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Našli ste si kúsok pásky cez zámok na dverách? Okamžite konajte

Medzitým ozdobte debničku vetvičkami vianočného stromčeka. Skrášlia debničku a ochránia sadenice. Prvé výhonky cesnaku sa na povrchu objavia až vo februári.

Ak konce listov začnú neskôr žltnúť, vašim rastlinám chýbajú živiny a mali by ste ich prihnojiť. Pravidelne hnojte a zalievajte, ale vyhnite sa nadmernému zalievaniu. Používajte organické alebo špeciálne hnojivá pre koreňovú zeleninu.

Majte tiež na pamäti, že cesnak potrebuje 6 až 8 hodín slnečného svetla denne, preto umiestnite debničku na vhodné slnečné miesto. V lete, keď začnú hlávky vysychať a žltnúť, nastane čas zberu. Vydlabané, pevné hlavičky nechajte na slnku, aby sa dôkladne vysušili, a uskladnite ich na chladnom a suchom mieste.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *