Ostrenie kuchynských nožov nie je raketová veda, možností je viac než dosť a sú relatívne jednoduché, lacné a dostupné, ale čo nožnice? Skúste nasledujúce rady. Nechcete predsa kupovať svojim deťom každé dva roky nové nožnice do vrecka, však?
Starý dobrý alobal
Hliníkovú fóliu možno použiť na všeličo a jednou z jej výhod je schopnosť naostriť tupé nožnice. Odtrhnite kúsok alobalu a niekoľkokrát ho preložte, aby ste získali menší hrubý obdĺžnik. Ten teraz začnite tupými nožnicami strihať na tenké prúžky, najlepšie je, ak striháte asi 20-krát. Potom urobte skúšku napríklad na kúsku látky alebo tvrdého papiera.
Ďalším problémom pri menej funkčných nožniciach môže byť tuhosť skrutky, v takom prípade skrutku postriekajte sprejom WD-40 a utrite do sucha.
Brúsny papier
„Smirkový papier“ bude fungovať aj na tupé nožnice. Vyberte si taký, ktorý má zrnitosť 150-200. Preložte brúsny papier na polovicu tak, aby brúsne strany boli na vonkajšej strane. Teraz začnite strihať približne 20 dlhých pásov. Po skončení akcie nožnice vyleštite suchým obrúskom a vyskúšajte. Tento typ brúsenia je vhodný pre nožnice, ktoré strihajú tvrdšie, ale ešte nie sú úplne dokončené.
Vyskúšajte skrutkovač
Vybavte sa ľubovoľným druhom skrutkovača, uchopte ho do jednej ruky a do druhej uchopte tupé nožnice s otvoreným koncom. Vložte skrutkovač medzi čepele a pomaly „strihajte“ skrutkovač nožnicami. Urobte to niekoľkokrát a potom skontrolujte výsledok.
Pomôcť môže aj pohár.
Nájdite sklenený pohár, ideálne o niečo užší a nižší ako bežný pohár na uhorky. Otvorte nožnice, objímte bok pohára a „strihajte“ ho. Ako čepele skĺzavajú po skle, ostria sa. Samozrejme, dávajte pozor, aby ste sa neporezali, ale aj na to, aby boli čepele naostrené po celej dĺžke.