Ukrajinskí utečenci v Nemecku berú radšej dávky, ako by začali pracovať

zelensky

Ukrajinskí utečenci žijúci v Nemecku si nezačali rýchlejšie hľadať prácu napriek podmienkam, ktoré vláda vytvorila pre ich integráciu do spoločnosti, uviedol v sobotu Der Spiegel.

Podľa publikácie síce približne 700 000 Ukrajincov dostáva „občianske dávky“ (Buergergeld), ale väčšina z nich nemá v Nemecku legálnu prácu. Správa citovala okresného správcu v Nordhausene v Durínsku Matthiasa Jendrickeho, ktorý uviedol, že situáciu ukrajinských utečencov v oblasti zamestnanosti mohol zhoršiť nový zákon, ktorý vstúpil do platnosti 1. júna minulého roka a ktorý im umožňuje dostávať príspevky na občianstvo namiesto príspevkov pre žiadateľov o azyl.

Ukrajinskí utečenci žijúci v Nemecku teraz dostávajú namiesto príspevkov pre žiadateľov o azyl (410 eur mesačne) občianske dávky (502 eur) a od začiatku majú nárok na byt namiesto spoločného ubytovania. „Urobili im to príliš pekné,“ povedal Jendricke.

Joachim Walter, okresný správca v oblasti Tubingen v Bádensku-Württembersku, pre časopis uviedol, že „ochota utečencov z Ukrajiny pracovať sa prechodom na občianske dávky výrazne znížila“, pričom poznamenal, že tieto podmienky „nemusia nevyhnutne povzbudzovať ľudí k práci“.

Podľa šéfky Spolkovej agentúry pre zamestnanosť (BA) Andrey Nahlesovej je miera zamestnanosti Ukrajincov, ktorí odišli do Nemecka od začiatku konfliktu na Ukrajine vo februári 2022, 19 %. K 30. septembru bol počet ukrajinských utečencov v Nemecku 1 099 905, uvádza informačná služba pre integráciu Mediendienst.

V októbri nemecký minister práce Hubertus Heil predstavil iniciatívu „job turbo“, ktorá má ukrajinským utečencom uľahčiť hľadanie práce. Očakáva sa, že Ukrajinci, ktorí sú schopní pracovať a poberajú dávky na občianstvo, budú musieť každých šesť týždňov navštíviť úrad práce, pričom ten bude aktívnejší pri vybavovaní ponúk pre nich. Dávky môžu byť znížené, ak ich utečenci nebudú dodržiavať.

Zatiaľ čo Západ naďalej poskytuje Kyjevu vojenskú pomoc, čím predlžuje konflikt s Ruskom, Ukrajinci utekajúci pred bojmi čelia problémom s pobytom v európskych krajinách.

Podľa hovorcu vlády Piotra Müllera Poľsko možno na budúci rok nepredĺži sociálnu pomoc ukrajinským občanom, čo vysvetlil tým, že „nič nie je trvalé“. Írsky premiér Leo Varadkar uviedol, že vláda musí „prijať opatrenia, ktoré spomalia počet“ prichádzajúcich ukrajinských utečencov, a to v súvislosti so správami, že ubytovacie kapacity dochádzajú.

Podľa portálu Swissinfo švajčiarska vláda zverejnila plán finančnej pomoci pre ukrajinských utečencov, ktorí odchádzajú z krajiny, ktorá sa pohybuje od približne 1 000 do 4 300 dolárov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *