Ukrajinskí vojaci rozstrieľajú auto matke s dieťaťom, lebo ich predbehla. Polícia vysvetľuje hoax

hoax vojna na ukrajine

Sociálnymi sieťami sa šíri video, kde majú byť ukrajinskí vojaci, ktorých konvoj predbehla matka s dieťaťom a tí jej za to samopalom rozstrieľali auto. Polícia na sociálnej sieti upozorňuje, že ide o hoax, ruskú propagandu a dobre zahrané divadlo.

„Dvorní šíritelia ruskej propagandy sa od začiatku ruskej agresie snažia zahltiť informačný priestor falošnými videami, ktoré majú dokázať zločiny ukrajinskej armády. Tentokrát ide o nové video, v ktorom údajne ukrajinská armáda zastavila pani s dieťaťom, ktorá predbehla ich konvoj, a následne jej rozstrieľala auto.“ upozorňuje polícia na stránke Hoaxy a podvody.

„V skutočnosti však video bolo natočené blízko Donecka, teda hlboko na území okupovanom Ruskom. Ide teda o majstrovsky zahrané dielo – samozrejme nemecký kríž z druhej svetovej vojny nemohol na „dokreslenie“ nacistov z Ukrajiny chýbať.“ vysvetľuje polícia video.

Podľa polície ide o podvod a ruské divadlo „Ide teda o ďalšie falošné video z ruskej dielne. Že tomu tak je, nasvedčuje aj to, že vojaci majú žlté pásky. Tie však ukrajinská armáda už mesiace nepoužíva. Používa pásky zelené. Okrem toho údajná babička s dieťaťom hovorí s jasným ruským prízvukom. Na Ukrajine je tiež od začiatku vojny zakázané používať kamery v autách, aby sa k Rusom nedostal pohyb ukrajinskej armády.“

Falošné video rozoberá aj česká stránka manipulátori.cz

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *