Olympijský výbor odporučil, aby Rusi a Bielorusi mohli súťažiť na Olympíjskych hrách

olympiada rusi bielorusi

Medzinárodný olympijský výbor (MOV) odporučil, aby ruskí a bieloruskí športovci mohli súťažiť ako jednotlivci pod neutrálnou vlajkou a bez prepojenia na armádu. Toto rozhodnutie prišlo po zasadnutí exekutívy MOV, ktorého prezident Thomas Bach oznámil, že „športovci s ruským alebo bieloruským pasom musia súťažiť len ako individuálni a neutrálni športovci“.

Podľa odporúčaní MOV sa na medzinárodné podujatia nemôžu dostať športovci z Ruska a Bieloruska, ktorí otvorene podporujú vojnu na Ukrajine, alebo majú zmluvy s armádou či národnými bezpečnostnými agentúrami. Títo športovci nemôžu súťažiť ako neutrálni športovci a na medzinárodných podujatiach sa naďalej nemôžu zúčastňovať ani družstvá z oboch krajín a ich športovci by nemali štartovať ani v tímových súťažiach, mixoch či viacbojoch v gymnastike.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Prví Slováci v Chorvátsku hlásia astronomické ceny. Neuveríte, koľko zaplatili

Usmernenie MOV, ktoré sprostredkovala agentúra AP, však neplatí pre olympijské hry v Paríži, ktoré sa začnú o šestnásť mesiacov. Bach uviedol, že o účasti ruských a bieloruských športovcov na OH2024 sa rozhodne „v primeranom čase“. Prezident MOV tiež zdôraznil, že výbor si nezvolil konkrétny časový rámec na rozhodnutie, pretože „nikto nevie, čo sa stane zajtra alebo o deväť mesiacov“.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Sem do Chorvátska radšej necestujte. Pozrite sa, čo vypúšťajú do mora

MOV sa chce snažiť monitorovať implementáciu týchto odporúčaní tak dlho, ako to bude možné, aby mohol prijať informované rozhodnutie. Nakoniec, MOV sa bude riadiť vlastným uvážením pri rozhodovaní o účasti ruských a bieloruských športovcov na budúcich olympijských hrách.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *