Nemecko úspešne dodalo 18 tankov Leopard na hranice s Ukrajinou

tanky na ukrajinu

Der Spiegel v pondelok informoval, že ukrajinská vláda dostala 18 bojových tankov Leopard 2, ktoré boli úspešne dodané na ukrajinské hranice.

Minister obrany Boris Pistorius predtým prisľúbil, že bojové tanky budú v rukách Ukrajiny do konca marca. Nemecké médiá tiež informovali, že bolo dodaných aj približne 40 bojových vozidiel pechoty Marder.

Agentúra Reuters samostatne potvrdila tieto dodávky a okrem toho uviedla, že „nemecká armáda už niekoľko týždňov cvičí ukrajinské posádky tankov a vojakov určených na obsluhu vozidiel Marder na cvičiskách v Münsteri a Bergene v severnom Nemecku“.

„Podľa bezpečnostného zdroja sa na Ukrajinu okrem nemeckých vozidiel dostali aj tri tanky Leopard, ktoré darovalo Portugalsko,“ dodáva správa.

Európske médiá medzitým komentovali rozšírené tvrdenia na sociálnych sieťach, že tanky Leopard sú náchylné na uviaznutie v hlbokom bahne, aké sa vyskytuje v niektorých častiach Ukrajiny; správy však zdôrazňujú, že pre tieto tvrdenia zatiaľ neexistujú žiadne dôkazy.

Medzitým by na Ukrajinu mohli čoskoro pribudnúť aj tanky Challenger II dodávané Spojeným kráľovstvom po tom, ako ukrajinské jednotky ukončia svoj výcvik:

Podľa britského ministra obrany Bena Wallacea sa ukrajinskí vojaci „vrátia do vlasti lepšie vybavení, ale nie v menšom nebezpečenstve“.

„Je skutočne inšpirujúce sledovať odhodlanie ukrajinských vojakov, ktorí absolvovali výcvik na britskej pôde na britských tankoch Challenger II. Budeme pri nich stáť aj naďalej a urobíme všetko pre to, aby sme Ukrajinu podporovali tak dlho, ako to bude potrebné,“ povedal Wallace.

Nie je jasné, kam tanky dodané Západom zamieria najskôr, ale jednou z pravdepodobných možností je frontová línia v blízkosti strategického mesta Bachmut v Doneckej oblasti.

Ukrajinské sily sú tam už niekoľko týždňov takmer obkľúčené, boje sú stále prudké a predchádzajúca ruská dynamika sa údajne zastavila.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *