Čistenie okien, keď vonku mrzne, nie je taká jednoduchá záležitosť. Ak k čisteniu okien pristupujeme nesprávne, účinok bude opačný, ako sme zamýšľali. Má vôbec zmysel umývať okná v zime? Čo je to „Mpemba efekt“?
Onedlho sa blížia Vianoce a pomerne veľa ľudí by chcelo dôkladne upratať svoj dom. Zďaleka najväčšou výzvou sú okná, na ktorých môže počas čistenia zamrznúť voda. Ako sa tomu vyhnúť?
Dajú sa okná umývať aj v zime?
Čistenie okien v zime nie je taká jednoduchá záležitosť. Predovšetkým môžeme mať často pocit, že všetka naša snaha je márna, akonáhle začne pršať a opäť snežiť.
Pre niektorých je tradíciou umývať okná pred Vianocami. V posledných rokoch bol december pomerne teplý, ale tento rok máme naozaj nízke teploty a umývanie okien je náročné.
Pri umývaní okien v tomto ročnom období musíme dávať pozor na to, aby voda na oknách nezamrzla. Čistenie okien v zime je naozaj dosť náročné. K tomu všetkému sa pridáva „Mpemba efekt“, o ktorom mnoho ľudí nemá ani potuchy.
Toto je spôsob, ako v zime neumývať okná
Ak plánujete umývať okná v zime, musíte si na to vybrať správny deň. Najlepšie je pustiť sa do čistenia okien počas suchého, ale zamračeného dňa. Ani v zime nebude slnko naším spojencom pri čistení okien.
Ďalšou otázkou je vhodne sa obliecť. Okná často umývame v domácom oblečení, ale v zime by sme mali zvoliť teplú čiapku, slušivý flís a šály. Takto sa vyhneme prechladnutiu.
Na umývanie okien je najlepšie vybrať si deň, keď sa očakáva prídavná teplota. Takto sa vyhneme zamrznutiu vody. Stojí za to pripomenúť ešte jednu dôležitú vec. Ako si vybrať čistiace prostriedky a teplotu vody?
Pozor na „Mpemba efekt“ pri čistení okien
Všetci ľudia, ktorí v zime umývajú okná, si musia byť vedomí „Mpemba efektu“. Ide o to, že horúca voda sa odparuje a mrzne oveľa rýchlejšie, čo môže viesť k vzniku šmúh na oknách.
Celkovo by sme mali na umývanie okien používať studenú alebo chladnú vodu. Na druhej strane, na čistenie okien v zime sú najlepšie čistiace prostriedky na báze liehu. Vďaka tomu budete mať lesklé okná oveľa rýchlejšie.
redakcia Plénum.sk