Urobte to teraz a zeler vám vyrastie veľký ako tekvica

zeler

V slovenskej kuchyni sa niekedy podceňuje, no je základom mnohých jedál. Nesmie chýbať vo vývare, ktorý je základom väčšiny polievok. Čo by ste mali urobiť, aby zeler tento rok vyrástol vo veľkom?

Zeler porastie, ak ho zasiate v správnom čase. Dôležité je aj sadenie do zeme a ošetrovanie. Zistite, čo môžete urobiť, aby koreň zeleru vyrástol obrovský.

Aké požiadavky má zeler?

Zeler nie je vhodný pre ľudí, ktorým chýba trpezlivosť. Rastlina veľmi pomaly vyrastá a extrémne pomaly rastie. Ak sa však o ňu správne staráme, odvďačí sa nám veľkým a plnohodnotným koreňom.

Dôležité je vybrať pre koreňový zeler správne stanovište. Rastlina potrebuje veľa slnka. Je dobré vysádzať zeler do pôdy, ktorú sme na jeseň stihli pohnojiť hnojom. Najlepšie sa cíti v priepustnej a humusovej pôde.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Postrekujte raz za mesiac. Burina nadobro zmizne

Zeler tiež potrebuje veľa vody. Preto ho nesmieme zabúdať pravidelne zalievať. Kedy je najlepší čas na výsadbu rastliny? Správny termín výsadby je veľmi dôležitý.

Kedy by ste mali pripraviť sadenice zeleru?

V poľských podmienkach by sa mal zeler pestovať zo sadeníc. To nám umožní poskytnúť rastline dostatočne dlhé vegetačné obdobie. Zeler by sa mal vysievať na prelome februára a marca.

Pred výsevom je možné semená naklíčiť. Na tento účel ich položte na vlhkú vatu a dajte im približne 2 – 3 týždne na vyklíčenie koreňov. Pre zeler je najlepšie nájsť miesto plné slnka.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Kľúčom k úspechu veľkých a chutných jahôd je urobiť niečo ešte pred zasadením

Zelenina potrebuje veľa času, preto musíme byť trpezliví. Nebude trvať dlho, kým uvidíme prvé listy. To je znamenie, že je čas začať s prešívaním sadeníc. Ako to robíte správne?

Kedy presádzať zeler do zeme?

V čase prešívania sadeníc je najlepšie presadiť rastliny do samostatných kvetináčov. Vďaka tejto úprave sa koreň zväčší a samotná rastlina bude oveľa odolnejšia. Prešívanie tiež zabraňuje kvitnutiu.

S vysádzaním zeleru do zeme môžeme ešte chvíľu počkať. Rastlinu je najlepšie vysádzať do záhrady v polovici mája. To je najlepší termín. Zabezpečí sa tým správny vývoj koreňa.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *