Urobte toto so šiškami a zistíte, aké bude počasie

sisky

Príroda je plná tajomstiev a ich spoznávanie nám môže výrazne uľahčiť život. Napríklad rastliny dokážu predpovedať počasie oveľa lepšie ako my. Stačí ich pozorne sledovať, aby ste vedeli, že napríklad čoskoro bude pršať. Napríklad meteorologická šiška je skvelou prírodnou meteorologickou stanicou.

Rastliny si vyvinuli mnoho obranných mechanizmov, aby prežili v rôznych podmienkach. Preto reagujú okrem iného aj na zmeny počasia. Niekedy to robia tak skoro, že my ľudia ani netušíme, že sa blíži dážď.

Ako funguje meteorologický kužeľ?

Meteorologický kužeľ môže byť akýkoľvek kužeľ, ktorý nájdete v lese. Na druhu stromu, z ktorého pochádza, vôbec nezáleží. Stačí, ak počas prechádzky nájdete peknú šišku a vezmete si ju domov. Ak chcete ľahko skontrolovať, aká bude aura, umiestnite ju na parapet, balkón alebo na iné miesto. Len nezabudnite, že táto jednoduchá meteorologická stanica musí byť vonku. A to je všetko!

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Toto sa stane, keď začnete každé ráno piť vodu s citrónom s vašim telom

Ak chcete zistiť, aké bude počasie, pozorne ich sledujte. Šiška sa zvinie a zatvorí svoje šupiny, keď pocíti zvýšenú vlhkosť. Tento jednoduchý postup má chrániť semená pred navlhnutím. Zatvorená šiška bude teda signálom, že čoskoro môže dôjsť k dažďu. Naopak, rozprestretie krídel šišky, ktoré umožňuje semenám rozprestrieť sa, je znamením, že sa chystá pekný deň.

Ako inak sa dá predpovedať počasie pozorovaním rastlín?

Nielen šiška vám môže pomôcť predpovedať počasie na najbližšie hodiny. Blížiace sa zrážky môžete predpovedať aj pozorovaním niektorých záhradných a izbových rastlín.

  • Ak si všimnete, že rastlina plače alebo žuje, môžete očakávať dážď. Takto reagujú na zmeny tlaku a vlhkosti fuksia, monstera, filodendron, jahoda, javor, vŕba, gaštan a čierny topoľ.
  • Ak rozchodník cez noc zatvorí svoje kvety, je to znamenie, že ráno môžu prísť mierne zrážky.
  • Smreky, jedle a smrekovce smerujú svoje konáre nadol, keď sa blížia zrážky. Naopak, keď má byť horúco, ťahajú ich nahor.
  • Orchidea obyčajná krúti svoje listy nahor, keď sa predpokladá dážď, a spúšťa ich nadol, keď sľubuje pekné počasie. Zaujímavé je, že táto rastlina je veľmi citlivá a dokáže reagovať na zmenu počasia až dva dni vopred.
Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Listy paradajok a uhoriek žltnú? Vyrobíte si to doma a zachráni ich to

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *