Podľa osôb oboznámených s touto záležitosťou vláda USA zvažuje, že v rámci ďalšieho balíka vojenskej podpory proti ruskej agresii pošle na Ukrajinu bojové vozidlá pechoty M2 Bradley.
Konečné rozhodnutie však údajne ešte nepadlo a nie je jasné ani to, kedy budú vozidlá k dispozícii. Predstaviteľ Bieleho domu, ktorý hovoril pod podmienkou zachovania anonymity, uviedol, že medzi USA a Ukrajinou prebieha komunikácia o obranných potrebách, ale v súčasnosti nemajú žiadne nové informácie, ktoré by mohli verejne oznámiť. Agentúra Bloomberg uvádza.
Kyjev požiadal spojencov USA o tanky, rakety dlhšieho doletu, obrnené vozidlá a systémy protivzdušnej obrany. Boje na východe krajiny pokračujú aj napriek tomu, že nástup zimy spomalil postup oboch strán.
Moskva sa preto uchyľuje k raketovým útokom na ukrajinskú energetickú a civilnú infraštruktúru. Rusko vo štvrtok vypálilo desiatky riadených striel na ukrajinské mestá v rámci jedného z najťažších útokov v tejto vojne. Kyjev uviedol, že väčšina z nich bola zostrelená. Útoky pokračovali aj v noci na piatok.
Podľa Marka Canciana, bývalého analytika obranného rozpočtu Pentagónu, ktorý teraz pracuje v Centre pre strategické a medzinárodné štúdie, môžu vozidlá Bradley významne zvýšiť bojové kapacity pozemných síl, pretože sú v podstate „ľahkým tankom“.
„Na rozdiel od predtým dodaných M113 je Bradley silne vyzbrojený výkonnými 25 mm delami a protitankovými raketami TOW. Spojené štáty majú dostatok týchto bojových vozidiel, hoci niektoré sú staršie a potrebujú modernizáciu, takže so zásobovaním nie je problém.“
Cancian dodal, že potrvá niekoľko mesiacov, kým Ukrajina bude môcť nasadiť tieto vozidlá, pretože posádky a údržbári budú musieť byť najprv vyškolení na vozidlá, ktoré vyrába spoločnosť BAE Systems Plc.
Na webovej stránke americkej armády sa uvádza, že okrem toho, že slúžia ako obrnené vozidlo pre vojakov, ich schopnosti zahŕňajú „prieskum, streľbu a manévre“.
„Bradley by bol výrazným zlepšením oproti súčasným ukrajinským bojovým vozidlám,“ povedal David Perkins, generál vo výslužbe, ktorý ako veliteľ brigády poslal tanky do centra Bagdadu počas americkej invázie do Iraku a neskôr viedol armádne veliteľstvo pre výcvik a doktríny.
Michael Allen, ktorý zastával funkcie v oblasti národnej bezpečnostnej politiky počas prezidentovania Georgea W. Busha, povedal, že poskytnutie bojových vozidiel Ukrajine by bolo „významné, pretože väčšina expertov predpovedá, že vojna sa bude podobať skôr Chersonu ako Charkovu.
„Bradley je rýchly a obratný. Vyhovuje to našim politickým cieľom poskytnúť Ukrajincom zbrane, aby sa urýchlil koniec vojny,“ hovorí Allen, ktorý je teraz výkonným riaditeľom poradenskej spoločnosti Beacon Global Strategies.
Niektorí spojenci Ukrajiny sa však zdráhajú poslať Kyjevu všetky modernejšie zbrane, o ktoré žiada, pretože sa obávajú, že by to mohlo podnietiť Moskvu k ďalšej eskalácii alebo potenciálne vtiahnuť do konfliktu ďalšie krajiny.