Už roky pestujem čučoriedky jedným spôsobom. Plody zbieram do jesene

cucoriedky

Čučoriedky sú chutné a zdravé ovocie. Často sa pridávajú do vaflí, palaciniek, koláčov alebo iných dezertov. Výborne chutia aj samostatne. Ak ste ich fanúšikom a máte záhradu, môžete si ich vypestovať sami. Poradíme vám, ako čučoriedky zasadiť.

Pre začínajúcich záhradkárov môže byť pestovanie čučoriedok pomerne náročné. Preto sme pre vás pripravili tipy, ktoré vám ich výsadbu uľahčia. Prečítajte si, čo robiť, aby ste mali bohatú úrodu.

Ako vysádzať čučoriedky?

Čučoriedky sa vyrábajú v mnohých odrodách. Ak chcete, aby sa im v záhrade dobre darilo a prinášali veľké množstvo plodov – vysádzajte niekoľko druhov blízko seba. To vám zaručí nepretržitú úrodu čučoriedok od polovice júla do septembra. Plody sa vďaka peľu zo susedných kríkov urodia rýchlejšie. Musíte totiž vedieť, že čučoriedka je samoopelivá rastlina. Aké odrody tohto ovocia môžete pestovať?

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Slováci tento druh kávy milujú. Vedia ale, čo vôbec nezdravé obsahuje?

Spartan – táto odroda je najvhodnejšia na výsadbu pre amatérskych záhradkárov. Dozrieva v polovici júla.
Darrow – tento druh čučoriedky plodí najneskôr, v polovici augusta. Plody môžete zbierať do polovice septembra. Je to tiež čučoriedka odolná voči mrazu.
Patriot – táto čučoriedka plodí v druhej polovici júla a v prvej polovici augusta. Vyniká najväčšími plodmi zo všetkých odrôd. Má nízke nároky na pôdu a je vhodná do záhrady.

Výsadba čučoriedky

Čučoriedka má svoje špecifické požiadavky. Pôda by mala byť kyslá, najlepšie s pH 3,5 – 4,5. Pri výsadbe umiestnite kríky vo vzdialenosti aspoň 1,5 m od seba. Vzdialenosť 1,5 m od seba. Umiestnite ich do jamiek širokých 60 – 100 cm a hlbokých približne 40 cm. Tieto plody môžete pestovať aj vo vyvýšených debničkách alebo väčších kvetináčoch. Poloha by mala byť slnečná, vtedy budú čučoriedky sladšie a bujnejšie. Nezabúdajte na to, aby ste ich neprehnojovali. Ak ho použijete nadmerne, čučoriedky budú prerastené.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Vyrobte si domácu aviváž za pár drobných. Stačí vám k tomu toto

Čím by som mal čučoriedky hnojiť?

Čučoriedky milujú vodu a zle znášajú sucho. Preto ich zalievajte pravidelne raz za zalievajte ich pravidelne raz za 3 dni, v horúcom počasí samozrejme častejšie. Kríky potrebujú najviac vody 3 až 5 týždňov pred zberom. Čučoriedky prihnojujte prírodným a doma vyrobeným hnojivom z kávovej usadeniny. Posypte ich pod čučoriedkové kríky a zmiešajte ich s pôdou. Môžete si z nich pripraviť aj tekutú výživu. Zmiešajte kávovú usadeninu s 5 litrami vody a zalejte rastliny.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *