V Jadranskom mori sa v posledných rokoch objavuje čoraz častejšie nový, pre tento región netypický druh ryby — štvorzubec striebropasý (Lagocephalus sceleratus). Odborníci bijú na poplach: ide o vysoko toxickú inváznu rybu, ktorá predstavuje vážne riziko nielen pre miestny morský ekosystém, ale aj pre zdravie človeka.
Tento druh, pôvodom z teplejších vôd Indického a Tichého oceánu, si v dôsledku klimatických zmien našiel cestu do Stredozemného a následne aj Jadranského mora. Jeho rozšírenie súvisí predovšetkým s rastúcimi teplotami morí, ktoré mu umožňujú prežiť a rozmnožovať sa aj v oblastiach, kde sa predtým nevyskytoval.
Najväčšie nebezpečenstvo však spočíva v prítomnosti smrtiaceho neurotoxínu – tetrodotoxínu. Tento jed sa nachádza v rôznych častiach tela ryby vrátane pečene, kože, čriev či vaječníkov. Kontakt s touto látkou alebo jej požití môže spôsobiť vážne zdravotné problémy, vrátane ochrnutia dýchacích svalov, straty zraku a v najťažších prípadoch aj smrť. Nebezpečné účinky sa môžu prejaviť už niekoľko minút po kontakte.
„Rybu v žiadnom prípade nekonzumujte, a ak ju uvidíte, vyhnite sa jej dotyku. Najlepšie je pokojne sa vzdialiť,“ upozorňujú odborníci podľa chorvátskeho portálu Nedeljski. Okrem zdravotného rizika pre ľudí štvorzubec striebropasý výrazne narúša aj rovnováhu morského prostredia. Keďže v Jadrane nemá prirodzených predátorov, môže nekontrolovane rozmnožovať a vytláčať pôvodné druhy rýb.
Miestne úrady a vedci sledujú vývoj situácie a odporúčajú zvýšenú ostražitosť pri pobyte v mori. Dôležité je informovať verejnosť, najmä turistov a rybárov, ktorí by sa mohli s týmto nebezpečným živočíchom nevedomky dostať do kontaktu.