V čínskej výrobni pre iPhone vypuklo peklo. Tisícky ľudí vyvolalo nepokoje

Snimka obrazovky 2022 11 24 o 13.15.54

V najväčšej továrni na iPhone vo Foxconne, v čínskom meste Zhongzhou, vypukli obrovské nepokoje. Dôvodom sú rastúce infekcie Covid v továrni, kde pracuje viac ako 200 000 pracovníkov.

Scény nastali niekoľko dní po tom, ako čínske štátne médiá oznámili, že viac ako 100 000 ľudí sa prihlásilo na inzerované pozície ako súčasť masívnej náborovej kampane pre továreň Foxconn v Zhengzhou.

Foxconn v októbri zaviedol nové podmienky pre zamestnancov. Pracovníci boli nútení žiť na internátoch a mali zákaz fyzického kontaktu s vonkajším prostredím – vrátane rodinných príslušníkov.

Do konca októbra prísne obmedzenia týkajúce sa pracovníkov vyvolali nepokoje.

Začiatkom novembra, zatiaľ čo Peking uzavrel okolitú oblasť, pracovníci začali odchádzať z továrne.

Vo videách publikovaných na Weibo a Twitteri sa zdá, že vypuklo peklo.

Výrobca Foxconn potvrdil vypuknutie „násilia“ a povedal, že bude spolupracovať s miestnymi orgánmi na potlačení podobných situácií.

Vo vyhlásení sa uvádza, že pracovníci sa sťažujú na nízke mzdy, hygienické a životné podmienky.

„Pokiaľ ide o akékoľvek násilie, spoločnosť bude naďalej komunikovať so zamestnancami a vládou, aby zabránila opakovaniu podobných incidentov,“ napísal najväčší výrobca iPhone na svete.

Orgány Zhongzhou zverejnili v stredu na svojej stránke WeChat vyhlásenie o obmedzeniach pohybu od piatku do nedele.

„V súčasnosti je epidémia v našom meste stále vážna a komplikovaná,“ uvádza sa vo vyhlásení. Zdravotnícki pracovníci budú denne vykonávať PCR testy a požadovať, aby obyvatelia v oblastiach s vysokým rizikom nákazy zostali vo svojich domoch.

Vo videu bolo počuť pracovníkov ako kričia, že Foxconn nedodržal svoj sľub ohľadom bonusu a platového balíka po príchode do práce v závode. Na sociálnych sieťach boli anonymne zverejnené mnohé sťažnosti – Foxconn bola obvinená z toho, že zmenila mzdové balíky, ktoré boli predtým zverejnené.

Vo videách tiež počuť aj pracovníkov, ktorí sa sťažovali na nedostatočné opatrenia proti covidu, pričom tvrdili, že pracovníci, ktorí boli pozitívni, neboli oddelení od zvyšku pracovníkov.

Foxconn povedal, že toto tvrdenie je nepravdivé. „Predtým, ako sa nasťahujú noví zamestnanci, prejde internátne prostredie štandardnými postupmi dezinfekcie a až po tom sa noví zamestnanci môžu nasťahovať.“

Vyhľadávanie výrazu „Foxconn“ na čínskych sociálnych médiách prináša momentálne málo odkazov, čo naznačuje silnú cenzúru.

Na videu môžete vidieť útok bezpečnostnej stráže v hazmatových oblekoch na pracovníka vo Foxconne
Do továrne bolo presunutých 20 autobusov ozbrojených síl, aby potlačili protestujúcich.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *