V tomto termíne je dôležité urobiť kľúčové ošetrenie s jabloňou

jablkovy strom

Jabloň je skutočnou kráľovnou slovenských záhrad. Je to určite jeden z najobľúbenejších ovocných stromov na Slovensku. Aby prinášala ovocie, je potrebné pamätať na kľúčový postup.

Jablká sú pokladnicou vitamínov a minerálov, vrátane vitamínu C, vitamínov skupiny B, vápnika, síry, železa, horčíka, fosforu alebo určitého množstva vitamínu E. Ovocie je navyše dobrým zdrojom vlákniny, antioxidantov a kvercetínu.

Vďaka obsahu antioxidantov konzumácia jabĺk spomaľuje proces starnutia a ničí voľné radikály. Pravidelná konzumácia jabĺk má pozitívny vplyv na znižovanie zlého cholesterolu v krvi. To chráni naše telo pred mozgovou príhodou, aterosklerózou alebo infarktom. Vďaka bohatému obsahu vlákniny pomáhajú jablká udržiavať zdravú telesnú hmotnosť a zbavovať sa nezdravých potravinových zásob.

Jabloň: kráľovná poľských záhrad

Ako vidíte, existuje mnoho dôvodov, prečo mať jablká vo svojej záhrade. Jabloň je skutočnou kráľovnou slovenských záhrad – je to zďaleka jeden z najobľúbenejších ovocných stromov v našej krajine. Patrí medzi trvalky patriace do čeľade ružovitých. Zahŕňa 25 až 55 druhov (v závislosti od druhu). Vyskytuje sa v miernych klimatických pásmach na severnej pologuli.

Nezabudnite pozrieť toto:  Dnes nás čaká veľmi teplý deň. Teploty budú až 23 stupňov

Stromy a kríky môžu dosahovať výšku až 20 m. Zvyčajne majú jeden rovný kmeň, niekedy sa objavujú ďalšie kmene vytvorené z koreňových výhonkov. Jablká majú zvyčajne guľovitý tvar, niekedy sú mierne sploštené alebo podlhovasté. Plody voľne rastúcich jabloní dosahujú priemer do 5 cm, zatiaľ čo u pestovaných odrôd sú o niečo väčšie.

Kedy orezávať jabloň?

Na to, aby strom naďalej rodil ovocie, je vhodné pamätať na dôležitý postup. Hovoríme o prerezávaní jablone, ktoré sa vykonáva v dvoch fázach: zimnej a letnej.

Zimný rez by sa mal vykonávať od konca februára do konca marca alebo začiatku apríla. Na druhej strane letné prerezávanie je poslednou výzvou – ak ste ho neurobili v júli, zostáva vám august, v závislosti od odrody jablone.

Letný rez pomáha regulovať rast: znižuje počet mladých výhonkov, ktoré sa príliš rozrastajú, takže koruna stromu bude tenšia, a tak dostane viac svetla. Tým sa zabezpečí, že plody dostanú viac slnečného svetla a dozrievajú rovnomerne.

Nezabudnite pozrieť toto:  Aká bude zima na Slovensku? Odborníci museli zmeniť predpoveď

Odstránením nepotrebných výhonkov sa zlepší aj rodivosť zvyšných výhonkov. Na druhej strane letný rez pomáha znížiť náchylnosť jabloní na choroby. Tento jednoduchý postup má „omladzujúci“ účinok na staršie jablone, ktoré už neplodia tak hojne ako v minulosti.

Počas letného rezu by ste sa mali zbaviť „vlkov“, t. j. silných výhonkov smerujúcich nahor. Nebudú na nich žiadne plody a len „kradnú“ živiny a uberajú silu ostatným vetvičkám.

Šikmé výhonky ponechajte, pretože v nasledujúcich rokoch budú vytvárať korunu. Práve na nich sa objavia plody, pretože jabloň plodí na 2, 3 a 4-ročných výhonkoch. Pri letnom prerezávaní sa netreba príliš ponáhľať a treba ho vykonať už v júni – dôvodom sú už spomínané „vlky“, ktoré pri predčasnom prerezávaní aj tak dorastú.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *