V záhrade vám nezostane ani jedna púpava. Babička vymyslela skvelé prírodné riešenie

pupava

Ako malému dieťaťu sa mi púpava zdala ako nádherná kvetina. Vyrábali sa z nej fantastické vence a jej stonky boli dlhé a silné, nie ako u krehkých sedmokrások. Dnes, keď mám vlastnú záhradu, je púpava jedným z mojich úhlavných nepriateľov. Preto sa ako utopenec slamky chytám každej rady, ako túto neuveriteľne tvrdohlavú burinu z môjho pozemku vyhubiť.

Zamyslite sa ešte raz…

Ako si možno pamätáte zo základnej školy, pravý názov púpavy je púpava. Je to tak správne. Jej liečivé účinky vraj objavili už starí Gréci. Aj dnes sa dá púpavou, najmä jej koreňom, liečiť veľa vecí. Môže pomôcť pri ochoreniach tráviaceho traktu, infekciách močového mechúra a obličkových kameňoch. Užívanie púpavy zaháňa únavu a podporuje správne fungovanie pečene, žlčníka, obličiek a čriev. Čistí krv, zlepšuje činnosť srdca a je prospešná aj pri kožných problémoch. Jednoducho všeliek.

Takže vôbec najjednoduchšie by bolo chovať púpavy v záhrade, začať zbierať korene, žuť listy, vyrábať med, čaj, sirup, šalát, pivo a víno (nekecám, naozaj na to existujú recepty). Ale ak ste takí bioburžoázni ako ja, stále vás rozčuľujú potvory vo vašom trávniku a nechcete ich ani vidieť. Takže sa konečne dostávame k jadru veci – ako sa s nimi vysporiadať!

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Nový spôsob ako skladovať čerstvé zemiaky aj rok a pól. Takto vám nevyklíčia

Jedlá sóda

Ako vie každá správna netoxická a čistotná žena, jedlá sóda vyčistí váš riad, kuchyňu, kúpeľňu, toaletu aj rodinné striebro. No najsladšou čerešničkou na torte je jej schopnosť zabíjať púpavy. Jednoducho na ňu nasypte trochu jedlej sódy a nechajte ju pôsobiť. Sóda rastlinu spáli až ku koreňom, vy ju vytiahnete a môžete sa spoľahnúť, že púpava už nevyrastie tam, kam sa sóda dostala.

Ocot, ocot, ocot

Ocot bol okrem internetu aj radou môjho starého otca. Zistil, že je lacnejší ako nemenované zelené postreky na ničenie buriny. Vyrobte si vlastný smrtiaci roztok. Vo fľaši s rozprašovačom zmiešajte pol šálky octu, pol šálky vody, pridajte ďalšiu pol šálky soli a čajovú lyžičku prostriedku na umývanie riadu. Dobre premiešajte a potom aplikujte na púpavy a inú krásnu burinu. Ak nie ste alchymista, jednoducho nalejte na nežiaduce rastliny ocot priamo z fľaše.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Kuchárka ukázala trik so sáčkom a strúhadlom. Prišla na to po rokoch

Alkohol

Je to trochu plytvanie, ale výsledok stojí za to. Zmiešajte 30 ml tvrdého číreho alkoholu s pol litrom vody, nalejte do fľaše s rozprašovačom a pustite sa do práce.

Prevencia

Najlepšou obranou je útok, preto nabudúce nečakajte, kým púpavy zaútočia na vás, ale sami zakročte, pretože pripravených nič neprekvapí. Trávnik pravidelne hnojte, dvakrát ročne vertikutujte a dosievajte požadované druhy trávy. A keď pôjde do tuhého? Kľaknite si a vytiahnite ho, spravodlivo a s koreňom. A predovšetkým nikdy nenechajte púpavu vypučať. Pretože keď vaše deti a vnúčatá začnú fúkať romantické púpavy, môžete naozaj uvažovať o založení púpavovej farmy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *