Vysypte tento odpad z kuchyne do záhrady: Odoženie vošky a je skvelé hnojivo

vosky kava

Kávová usadenina je lacný a účinný spôsob boja proti voškám. Tento kuchynský odpad pomôže rýchlo zahnať hmyz, ktorý poškodzuje kvety, stromy, ovocie a zeleninu. Odporúčame vám, ako ich použiť na ochranu vašich rastlín pred škodcami. Existuje niekoľko spôsobov.

Vošky nie sú vyberavé a napádajú takmer všetky rastliny. Najzraniteľnejšie sú okrem iného paradajky, bylinky a ruže. Škodcovia sa živia listami a stonkami. Ničia ich svojimi jedovatými enzýmami, ktoré spôsobujú krútenie a vädnutie listov a odumieranie stoniek. Okrem toho tento malý hmyz prenáša nebezpečné choroby. Kávová usadenina je účinný spôsob, ako sa ich rýchlo zbaviť.

Prečo je kávová usadenina dobrým prostriedkom proti voškám?

Účinnosť kávy ako prostriedku proti voškám je spôsobená kofeínom. Na hmyz pôsobí ako neurotoxín – ovplyvňuje jeho nervový systém a spôsobuje rýchlu smrť. Na to, aby fungoval, stačí, aby hmyz prišiel do kontaktu s kávovou usadeninou alebo vdýchol jej výpary. Používanie kávovej usadeniny ako insekticídu má ešte jednu výhodu. Tento kuchynský odpad má veľa živín, takže pomáha posilňovať rastliny.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Väčšina ľudí robí týchto 7 chýb pri praní. Robíte ich aj vy?

Nie všetky kávové usadeniny sú vhodné

Nie všetka káva je vhodná na použitie ako prostriedok proti voškám.

Štúdie ukázali, že kávová usadenina obsahuje veľmi málo bioaktívnych zložiek, a preto má na hmyz malý účinok.

Káva bez kofeínu nie je vhodná na vykonávanie tohto triku.

Alternatívou ku kávovej usadenine môže byť namiesto toho čierny čaj, ktorý tiež obsahuje kofeín.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Našli ste na banánoch žltý povlak? Povieme vám, čo s ním

Ako použiť kávovú usadeninu na vošky?

Kávovú usadeninu môžete použiť ako prostriedok proti voškám 2 spôsobmi:

Kávovú usadeninu rozsypte na zem okolo napadnutej rastliny. Môžete ich použiť aj pred objavením sa škodcov – ako preventívne opatrenie. Nezabudnite kávovú usadeninu pred rozsypaním v záhrade dôkladne vysušiť. V opačnom prípade môže pôda začať plesnivieť.

Vyrobte si kávový postrek proti voškám. Stačí opäť rozpustiť kávovú usadeninu v 250 ml vody a nechať nálev pol hodiny odstáť. Po uplynutí tejto doby prefiltrujte usadeninu cez sitko a nechajte prípravok vychladnúť. Odvar nalejte do fľaše s rozprašovačom. Rastliny postriekajte každé 2 dni. Nezabudnite postriekať aj spodnú stranu listov. Vošky sa v tejto oblasti veľmi často zhlukujú.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *