Väčšina Maďarov je proti členstvu Ukrajiny v EÚ, ukázal prieskum

zelensky 1

Podľa nedávneho prieskumu verejnej mienky, ktorý uskutočnil inštitút Nézőpont pre denník Magyar Nemzet, väčšina Maďarov nepodporuje vstup Ukrajiny do EÚ.

Prieskum ukázal, že väčšina 62 percent Maďarov nesúhlasí s tým, aby Ukrajina vstúpila do Európskej únie, a len každý štvrtý (26 percent) s tým súhlasí.

So vstupom Ukrajiny do EÚ nesúhlasí dokonca ani 44 percent ľavičiarov a 54 percent obyvateľov ľavicovo orientovaného hlavného mesta Budapešť, ktorí sú vo všeobecnosti proti postoju vlády. Členstvo Ukrajiny podporuje menej ako tretina (30 percent) obyvateľov Budapešti.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  EÚ ide Slovákom zakázať niečo, na čo sme boli celé roky zvyknutí a denne to používali

Väčšina provládnych voličov je vo svojom názore jednotná, takmer štyri pätiny (78 percent) sú proti vstupu Ukrajiny. Ľavicové strany však stoja pred ťažkou úlohou, keďže rovnaký podiel ľavicových voličov považuje vstup Ukrajiny do Európskej únie za neprijateľný (44 percent), ako by ho podporilo (44 percent).

Medzitým radikálna pravicová opozícia Mi Hazánk má na túto otázku tiež jasný názor, pričom 81 percent jej voličov je proti vstupu Ukrajiny.

Prieskum ukázal, že žiadna iná sociálna skupina (podľa pohlavia, veku alebo miesta bydliska) nie je za vstup susednej krajiny.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Po plastových slamkách chce EÚ zakázať ďalšie veci, ktoré nám zľahčujú život

Inštitút Nézőpont vo svojej analýze prieskumu zdôraznil, že jedna z 11 otázok v rámci práve začínajúcej sa národnej konzultácie maďarskej vlády sa týka vstupu vojnou zmietanej Ukrajiny do Európskej únie.

Zatiaľ čo vedenie EÚ v Bruseli čoraz viac nalieha na Ukrajinu, aby rokovala o svojom vstupe, maďarská vláda ho nepodporí, pokiaľ budú porušované práva maďarskej menšiny v Zakarpatsku.

Z analýzy vyplýva, že na zmenu tohto postoja by boli potrebné zásadné zmeny zo strany ukrajinského vedenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *