Západné sankcie na ruskú ropu nefungujú – Bloomberg

putin prejav 2023 cesky

Agentúra Bloomberg v piatok informovala, že cenový limit, ktorý na predaj ruskej ropy z mora uvalila skupina G7 a EÚ, sa ignoruje, pričom sa odvolávala na výpočty založené na rozpočtových údajoch z Moskvy.

Podľa ruského ministerstva financií sa hrubé príjmy z troch hlavných daňových zdrojov peňazí z ropy od apríla do októbra takmer zdvojnásobili a minulý mesiac dosiahli viac ako 13 mld. Táto suma zatienila tržby za ktorýkoľvek mesiac v roku 2021.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Odhalili dokumenty: Ak začne jadrová vojna, toto mesto to schytá ako prvé

EÚ a krajiny G7 zaviedli vlani v decembri cenový strop na ruskú námornú ropu vo výške 60 USD za barel. Ten zakazuje západným firmám poskytovať poistenie a iné služby pre zásielky ruskej ropy, pokiaľ náklad nebude zakúpený za stanovenú cenu alebo pod ňou. Podobné obmedzenia boli zavedené vo februári pre vývoz ruských ropných produktov. Tieto opatrenia mali výrazne znížiť príjmy Ruska z predaja energií.

Agentúra Bloomberg s odvolaním sa na štúdiu obchodných a prepravných údajov inštitútu KSE začiatkom tohto týždňa uviedla, že viac ako 99 % ruskej námornej ropy predanej v októbri bolo za 79,40 USD za barel, čo je výrazne nad hranicou stanovenou Západom.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Odhalili dokumenty: Ak začne jadrová vojna, toto mesto to schytá ako prvé

V rámci ďalšej snahy o zníženie ruských príjmov z energetických zdrojov sa americké ministerstvo financií snaží zvýšiť náklady, ktoré musí Moskva platiť za prevádzku údajnej tieňovej flotily tankerov, ktoré majú údajne nejasné vlastníctvo a poistenie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *