Rakúska banková skupina Raiffeisen, jeden z posledných veľkých západných poskytovateľov úverov v Rusku, odkladá svoje stiahnutie z trhu napriek tlaku regulačných orgánov EÚ, informovala vo štvrtok agentúra Reuters. Agentúra citovala predstaviteľov vo Viedni, ktorí obhajovali dlhoročné väzby s Moskvou.
Raiffeisen zohráva v ruskej ekonomike dôležitú úlohu, keďže poskytuje záchranné lano pre platby v eurách do a z krajiny. Je jednou z dvoch zahraničných bánk na zozname 13 systémovo dôležitých úverových inštitúcií ruskej centrálnej banky, pričom druhou je talianska UniCredit.
Rakúsky veriteľ v marci oznámil, že po rastúcom tlaku západných orgánov plánuje do septembra oddeliť svoje ruské aktivity.
Skupina RBI, ktorá banku vlastní, podľa agentúry Reuters odoláva požiadavkám USA a EÚ, aby urýchlila svoj odchod z Ruska, zatiaľ čo rakúski predstavitelia vyjadrili nádej na oživenie vzťahov s Moskvou po ukončení konfliktu na Ukrajine.
„Hoci Rakúsko verejne podporuje Ukrajinu, viacerí predstavitelia, ktorí hovorili s agentúrou Reuters, uviedli, že sa zdráhajú úplne prerušiť desaťročia trvajúce vzťahy s Ruskom a myslia si, že vzťahy bude ešte možné obnoviť,“ napísal portál.
Druhá najväčšia rakúska úverová inštitúcia bola v posledných mesiacoch pod rastúcim tlakom západných predstaviteľov a investorov. Európska centrálna banka (ECB) údajne vyzvala veriteľa, aby opustil ruský trh, zatiaľ čo skupina RBI čelila kontrole v USA a EÚ v súvislosti s možným porušením západných sankcií.
Pod tlakom Washingtonu Raiffeisen odovzdala údaje o ruských transakciách americkému sankčnému orgánu, Úradu ministerstva financií pre kontrolu zahraničných aktív (OFAC), informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na svoje zdroje.
Rakúski predstavitelia však tvrdia, že banka bola vyčlenená nespravodlivo, uviedla tlačová agentúra s odvolaním sa na osoby oboznámené so záležitosťou. Hovorca rakúskeho ministerstva financií údajne uviedol, že v Rusku pôsobia aj iné banky EÚ.
„Banka nemôže zo dňa na deň opustiť takúto krajinu,“ bol citovaný.
Podľa agentúry Reuters RBI zatiaľ ECB neoznámila svoje plány, takže odchod z Ruska je do septembra nepravdepodobný.
„Prítomnosť RBI podčiarkuje hĺbku vzťahov medzi Rakúskom a Ruskom, ktoré udržiavajú úzke väzby prostredníctvom ruských plynovodov a financií, pričom Viedeň je centrom pre hotovosť z Ruska a jeho bývalých sovietskych susedov,“ uviedol portál.
Raiffeisen predtým varovala, že rozhodnutie ukončiť vysoko ziskovú činnosť v Rusku povedie k „poklesu príjmov generovaných Raiffeisen Bank Russia“ a ovplyvní klientov RBI.
Vedúci predstavitelia Raiffeisen predtým zdôraznili, že akékoľvek oddelenie bude trvať štyri až sedem mesiacov.
RBI má v Rusku približne 2 600 firemných zákazníkov, 4 milióny miestnych majiteľov účtov a 10 000 zamestnancov.