Veľké vyhlásenie Putina: Západ chce bojovať do posledného Ukrajinca. Nevidím ochotu jednať

putin 2023

Čínsky mierový plán by mohol byť základom pre urovnanie konfliktu na Ukrajine, uviedol ruský prezident Vladimir Putin po dnešných rokovaniach s čínskym lídrom Si Ťin-pchingom v Moskve. Šéf Kremľa však zároveň dodal, že zatiaľ nevidí ochotu Západu a Kyjeva rokovať v tomto duchu. Západ chce podľa neho bojovať „do posledného Ukrajinca“.

Si označil čínsky postoj za nestranný. „V súvislosti s ukrajinským urovnaním by som chcel zdôrazniť, že dôsledne dodržiavame zásady Charty OSN a zaujímame objektívny a nestranný postoj,“ povedal čínsky prezident. Čína sa podľa neho aktívne snaží pomôcť obom znepriateleným stranám uzavrieť prímerie a začať rokovania. Peking sa zaviazal k „mieru a dialógu“, zdôraznil Si.

Podľa tlačových agentúr obaja lídri vydali spoločné vyhlásenie proti „všetkým jednostranným sankciám“ vyhláseným s vynechaním Bezpečnostnej rady OSN, kde Rusko a Čína patria medzi päť stálych členov s právom veta. Vyzvali tiež Spojené štáty, aby prestali narúšať globálnu strategickú stabilitu, a varovali pred zhoršením krízy na Ukrajine do „nekontrolovateľnej fázy“.

Putin a Si dnes v Kremli podpísali rámcové dohody o rozšírení strategického partnerstva a o strategickej spolupráci. Si Ťin-pching ocenil „konštruktívne rozhovory“ s Putinom a hovoril o rozšírení obchodnej a hospodárskej spolupráce s Ruskom. Čína chce podľa neho dodávať do Ruska napríklad viac elektroniky.

Dohodli sa aj ďalšie dodávky ruského plynu do Číny, povedal Putin. Obe krajiny chcú rozšíriť svoje dopravné spojenia vrátane ciest a mostov. Putin na začiatku rozhovorov ubezpečil, že Rusko je pripravené uspokojiť energetický hlad čínskej ekonomiky spoľahlivými dodávkami ropy a plynu.

Surovinová veľmoc Rusko sa po kolapse svojich európskych odbytísk v dôsledku vojny proti Ukrajine čoraz viac obracia k Ázii. Čína získava energetické suroviny z Ruska so zľavou. Objem obchodu medzi Čínou a Ruskom dosiahol vlani rekordnú hodnotu takmer 190 miliárd dolárov (približne 4,2 bilióna korún) a podľa Putina by mal tento rok presiahnuť 200 miliárd dolárov, poznamenala agentúra DPA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *