Vláda spolu s Ficom schválili vstup Fínska a Švédska do NATO. Proti boli len Kotlebovci

heger

Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky dnes poobede po piatej hodine schválili prístupové protokoly Fínska a Švédska na vstup do NATO.

Schváliť to ešte musí prezidentka Zuzana Čaputová, čo by nemal byť problém.

Za vstup Fínska hlasovalo 126 poslancov z prítomných 143 a za vstup Švédska 124 poslancov z 144, ktorí sa prezentovali.

Za hlasovali strany OĽANO, Sme Rodina, SaS, Za Ľudi ale aj strana Smer na čele s Robertom Ficom či Hlas s Pellegrinim.

Proti bola len strana Mariana Kotlebu ĽSNS a ich odídenci okolo Milana Mazureka.

Ako hlasovali poslanci si môžete pozrieť tu

Osuský nazval aj tých, ktorí chcú neutralitu, že sú blbečkovia, pretože potom by podľa neho musela krajina, ktorá je neutrálna dávať viac financií na svoju obranu a takto, keď je v NATO, je pod ochranou aliancie.

Do rozpravy sa prihlásil aj šéf strany Smer Robert Fico, ktorý hneď na úvod povedal, že si nemyslí, že treba vyvolávať v parlamente vášne, pretože podľa neho Národná rada bez akýchkoľvek problémov odsúhlasí vstup Fínska a Švédska do NATO.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Posypte toto v záhrade a slimáky nemajú šancu. Urobte to čím skôr

Podľa Fica vojna na Ukrajine nemá vojenské riešenie.  „Ak tento vývoj na Ukrajine bude pokračovať, budeme vystavení dlhotrvajúcemu vojnovému konfliktu s ďalekosiahlymi bezpečnostnými, ekonomickými a sociálnymi dôsledkami.“

Fico kritizoval, že údajne absentuje akákoľvek mierová stratégia medzinárodného spoločenstva.

„Pán minister, vy si uvedomujete, že my vôbec nehovoríme o mieri? Mier vypadol z nášho slovníka,“ obracal sa k Rastislavovi Káčerovi a opakoval tézu o tom, že dodávky zbraní pre Ukrajinu predlžujú konflikt, píše Denník N.

„Nebezpečné je, že priestor na obnovenie mieru sa nahrádza hazardnou stratégiu riešenia vojny na Ukrajine výlučne vojenskou silou. Už si to uvedomme – vojna na Ukrajine nemá vojenské riešenie,“ dodal Fico.

Poslanci Smeru preto predložili k prístupovým protokolom aj uznesenie, ktorým chcú pomenovať hrozby, pravdepodobný vývoj situácie a vyzvať Európsku úniu na prípravu mierovej stratégie.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  V obchodoch ju obchádzame. Šťava z nej je pre naše telo poklad

Aj keď Robert Fico kritizuje postoj Európskej únie ku konfliktu na Ukrajine, svoje sympatie nenašiel u poslancov Kotlebovej ĽSNS

Na jeho rozpravu reagoval poslanec Rastislav Schlosár (ĽSNS), ktorý Fica a jeho stranu prirovnal k súčasnej vláde.

„Pán poslanec Fico, ja som skutočne rád, že ste svojim otvorene kladným postojom k rozširovaniu NATO a teda aj k rozširovaniu amerického vplyvu vo svete, opäť raz jednoznačne potvrdili a ukázali, že pokiaľ ide o službu cudzím záujmom, pokiaľ ide o službu EÚ, pokiaľ ide o službu v tomto prípade NATO a Spojeným štátom americkým, tak v podstate nie je rozdiel medzi vami a všetkými tými zradcami a zapredancami, ktorí nám dnes vládnu a ktorí ničia Slovensko. A poviem to aj inak. V podstate vaše vystúpenie ukázalo, že tá štandardná opozícia, ku ktorej teda patríte aj vy a strana SMER, je v podstate rovnaká, ako súčasná Hegerovsko-matovičovská vláda, už úplne celkom strčená v amerických zadkoch“ myslí si poslanec Rastislav Schlosár (ĽSNS)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *