Sledujte tie výbuchy! Ukrajinci možno zaútočili na plynovod, ktorý ide z Ruska do Európy! Tí zase tvrdia, že to boli Rusi

Nord Stream 2.jpg

Švédske a dánske meracie stanice v pondelok zaznamenali masívne podmorské výbuchy v miestach, kde z plynovodu Nord Stream následne začal unikať plyn. Teda vo švédskych a dánskych vodách. S odvolaním sa na švédske seizmologické stredisko o tom v utorok informovala agentúra Reuters.

Poškodenie plynovodov Nord stream 1 a Nord Stream 2 v ich podmorských častiach sa prejavilo v pondelok krátko po sebe prudkým poklesom tlaku v potrubí.

V utorok odborníci informovali o tom, že s najväčšou pravdepodobnosťou išlo o sabotáž. Švédsko aj Dánsko kvôli únikom zvolali krízové ​​štáby. Stretnúť by sa mali ešte počas utorka.

Vyšetrovatelia sa vzhľadom na načasovanie, tri zasiahnuté potrubia a veľké tlakové straty prikláňajú k verzii, že poškodenie nie je náhodné, píše server Der Tageszeitung.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Čech našiel spôsob, ako predĺžiť životnosť tužkových bateriek

„Nedokážeme si predstaviť scenár, ktorý by nepočítal s cieleným útokom,“ povedal zdroj oboznámený s výsledkami vyšetrovania spolkových bezpečnostných úradov a nemeckej vlády. „Všetko hovorí proti náhode,“ dodal zdroj.

Útok na morskom dne je všetko, len nie jednoduchý, poznamenáva server Der Tagesspiegel s odkazom na bezpečnostné zdroje s tým, že ho museli vykonať špeciálne jednotky. Napríklad námorní potápači alebo ponorka, tvrdia zdroje oboznámené s prvými poznatkami vyšetrovania.

Der Tagesspiegel napísal, že sa špekuluje o tom, že by za útokmi mohli byť ukrajinské alebo s Ukrajinou spojené sily. S dočasne vyradenými plynovodmi by sa plyn do Nemecka a ďalších krajín strednej Európy mohol viesť iba cez plynovod Jamal a ukrajinskú plynovodnú sieť.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Zistilo sa, že tieto vegánske produkty obsahujú rovnakú zložku, ako lepidlo na tapety

Druhou variantou je, že potrubie mohlo byť poškodené zo strany Ruska. Vyradenie plynovodov by zvýšilo ďalšiu neistotu na trhoch a cena plynu by mohla raketovo vystreliť. Európska energetická kríza by sa tak ešte viac prehĺbila.

„Únik plynu“ z Nord Streamu 1 nie je ničím iným ako teroristickým útokom naplánovaným Ruskom ako akt agresie voči EÚ. Rusko chce destabilizovať ekonomickú situáciu v Európe a vyvolať pred zimou paniku. Najlepšou odpoveďou a investíciou do bezpečnosti sú tanky pre Ukrajinu,“ napísal na Twitteri poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *