Vo veku 90 rokov nás navždy opustila výrazná osobnosť slovenského divadelného a filmového umenia – herec Štefan Kvietik. Úmrtie legendy potvrdila hovorkyňa Slovenského národného divadla Izabela Pažítková. Kvietik zomrel v piatok 21. marca 2025 a jeho odchod znamená obrovskú stratu pre kultúrnu scénu na Slovensku.
Cesta od medicíny k hereckému umeniu
Narodený 10. mája 1934 v Dolných Plachtinciach, okres Veľký Krtíš, Štefan Kvietik pôvodne túžil stať sa lekárom. Osud však rozhodol inak a vďaka silnému vplyvu rodičov, ktorí boli nadšení ochotníci, sa rozhodol pre umeleckú dráhu.
Herecké vzdelanie získal na Vysokej škole múzických umení v Bratislave, kde úspešne absolvoval v roku 1957. Krátko nato začal pôsobiť v Armádnom divadle v Martine. Od roku 1959 bol stabilnou súčasťou Slovenského národného divadla, kde prežil takmer päťdesiat rokov.
Významné filmové a televízne úlohy
Filmový debut zaznamenal v roku 1960 v adaptácii knihy Ladislava Mňačka Smrť sa volá Engelchen. V tom istom roku sa objavil aj v komédii Skalní v ofsajde. Medzi jeho najvýraznejšie filmové postavy patrí rola v dráme Boxer a smrť režiséra Petra Solana.
Obdiv kritikov si získal aj v televíznom filme Matka od Martina Ťapáka. Z diváckych sŕdc sa nezmazateľne zapísal ako Pirin z Medenej veže a Samo Pichanda v legendárnej trilógii Tisícročná včela režiséra Juraja Jakubiska. S hereckou kolegyňou Emíliou Vášáryovou vytvoril pamätné duo vo filme Červené víno.
Okrem filmového plátna bol Kvietik aktívny aj v rozhlase, kde stvárnil množstvo postáv v hrách domácich i zahraničných autorov. Svoj hlas i výrazné herecké schopnosti prepožičal romantickým, hrdinským aj dramatickým charakterom.
Pedagogická činnosť a pôsobenie v politike
Od roku 1984 pôsobil ako pedagóg na VŠMU, kde formoval ďalšie generácie slovenských hercov. Po politickom prevrate v roku 1989 sa aktívne zapojil do verejného diania. V rokoch 1990 až 1994 bol poslancom Slovenskej národnej rady, kde zastával pozíciu podpredsedu výboru pre vzdelanie, vedu, kultúru a šport.
Ocenenia a uznanie
Za svoje celoživotné umelecké pôsobenie získal viacero významných ocenení. V roku 1976 mu bol udelený titul zaslúžilý umelec, v roku 2004 štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra II. triedy. V roku 2023 si prevzal Cenu ministerky kultúry za herecké majstrovstvo a prínos pre slovenskú kultúru.
Je štvrtým slovenským hercom, ktorého meno je zvečnínené na Filmovom chodníku slávy pred Mestským divadlom P. O. Hviezdoslava v Bratislave.
Spomienky a odkazy verejných osobností
Ministerka kultúry Martina Šimkovičová označila Kvietikov odchod za bolestivú stratu:
„Jeho odkaz zostane navždy živý v našich srdciach a jeho diela budú inšpirovať ďalšie generácie.“
Prezident SR Peter Pellegrini na sociálnej sieti uviedol:
„Napriek obrovskému hereckému kumštu bol jeho prínos pre slovenský národ omnoho širší. Nezanechal svoj odkaz len vo filmotékach, ale aj v našich dušiach.“
STVR si uctí pamiatku herca špeciálnym vysielaním
Slovenská televízia venovala Štefanovi Kvietikovi špeciálne vysielacie bloky počas víkendu:
Sobota 22. marca
- Jednotka: 20:30 – Zlaté časy, 21:45 – Boxer a smrť
- Dvojka: 18:05 – GEN.sk, 20:00 – Anjeli strážni
Nedeľa 23. marca
- Jednotka: 16:25 – Horúci dych, 17:50 – Deň so Štefanom Kvietikom, 20:30 – Červené víno
- Dvojka: 14:30 – Návraty k hereckým legendám