Expert na bezpečnostnú politiku Attila Demkó tvrdí, že vojna na Ukrajine si vyžaduje diferencované uvažovanie o jej príčinách a možných dôsledkoch. Nemyslí si, že Západ niekedy zasiahne do tejto vojny veľkým počtom živej sily.
„Už roky je jasné, že Moskva bude blokovať integráciu Ukrajiny so Západom,“ poznamenal Attila Demkó, vedúci Centra pre geopolitiku na Mathias Corvinus Collegium, v rozhovore pre slovensko-maďarský portál Ma7. Zdôraznil, že hoci nie je zástancom ruského režimu, je ignorantské tvrdiť, že Rusi si nevytýčili vlastné červené čiary. „Ak nie skôr, tak v roku 2008 v Južnom Osetsku sme sa mali dozvedieť, ako ďaleko sú Rusi ochotní zájsť, ak to bude potrebné. Nikdy nebolo pochýb o tom, že ak sa Ukrajina vydá gruzínskou cestou, dôjde k násiliu. V roku 2014 bola agresia ešte čiastočne skrytá, teraz je úplne otvorená,“ vysvetlil.
Demkó tvrdí, že „vo vojne sa len zriedkakedy stretáva dobro a zlo, s výnimkou veľkoplošného plátna“. „V udalostiach z roku 2014 nesú veľkú zodpovednosť Rusi, Američania, Ukrajinci a niektoré európske krajiny, ale v roku 2022 sa ruská agresia nedá ospravedlniť,“ vysvetlil.
O rozdelení Ukrajiny povedal:
Len málo ľudí na Západe chápe, že ak by dnes ukrajinská armáda vstúpila do oboch separatistických regiónov, časť obyvateľstva by utiekla a druhá by sa chopila zbraní proti Ukrajincom.“
Poznamenal, že „práve toto urobili Rusi v roku 2022 zle, keď sa pokúsili vtrhnúť do oblastí, kde mali malú podporu“. Moskva sa podľa experta prepočítala aj v tom, že „ukrajinská armáda bola od roku 2014 dôkladne posilnená, napriek tomu si Rusi mysleli, že môžu jednoducho vpochodovať do Kyjeva“.
V odpovedi na otázku uviedol, že Putin zaútočil na Ukrajinu, „pretože si myslel, že on a Rusko sú silní, a prezidenta Volodymyra Zelenského a ukrajinskú štátnu moc považoval za slabých“.
„Keď Putin videl slabosť Ukrajiny, americké zlyhanie v Afganistane a zotrvačnosť nemeckej vlády, myslel si, že môže problém skrátiť 200 000 vojakmi,“ poznamenal.
Podľa odborníka,
Rusko nemá silu ani vôľu zaútočiť na NATO.“
„Je zrejmé, že NATO sa skôr či neskôr bude musieť rozhodnúť, či aktívne nasadí svoje jednotky na frontovej línii, alebo prestane podporovať Ukrajinu, pretože ukrajinská pracovná sila sa zmenšuje. Nemyslím si, že Západ niekedy zasiahne do tejto vojny veľkým počtom živej sily. V Amerike ani v Európe na to nie je vládna vôľa,“ povedal analytik.
Nikto si neželá jadrovú vojnu. Iná vec je, že štáty, ktoré dodávajú zbrane na Ukrajinu, sú v skutočnosti už súčasťou vojny,“ poznamenal.
Podľa analytika „bez podpory Západu by Ukrajina už vojnu prehrala, ale súčasná podpora Západu na víťazstvo nestačí“.