• 15 augusta, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 4minúty čítania

Všimli ste si biele pruhy na kuracích prsiach? Väčšina netuší, čo znamenajú

Všimli ste si biele pruhy na kuracích prsiach? Väčšina netuší, čo znamenajú

Keď si v obchode kúpite kuracie prsia, určite narazíte na tie s bielymi pruhmi. Tenké pruhy prebiehajúce rovnobežne s vláknami mäsa znamenajú, že máme do činenia s nekvalitným výrobkom. Prečo? Sú kuracie prsia s bielymi pruhmi nebezpečné pre zdravie?

Biele pruhy viditeľné na kuracích prsiach sa nepovažujú za nebezpečné pre zdravie, ale ani neveštia nič dobré. Môžu naznačovať, z akého chovu kurčatá pochádzajú, čím a ako boli kŕmené. Na rozdiel od všeobecného presvedčenia biele pruhy neznamenajú, že kurča bolo choré. Sú však znakom nekvalitného výrobku.

Biele pruhy na kuracích prsiach. Čo znamenajú?

Tenké biele pruhy, ktoré vidíte na kuracom mäse, nie sú nič iné ako tuk. Vznikajú prirodzene počas rastu kurčaťa a nie vždy sú viditeľné voľným okom. Biele pruhy svedčia o kvalite mäsa z kuracích pŕs – čím viac ich je, tým je pre spotrebiteľa horšie. Tieto pruhy označujúce väčšinu tuku znamenajú zhoršenie kvality výrobku.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Ľudia si začali okolo posteli dávať plátky cibule

Naopak, množstvo bielych pruhov viditeľných na kuracích prsiach ovplyvňuje okrem iného rýchlosť rastu kurčiat a krmivo, ktorým sú kŕmené. Ako v rozhovore pre yahoo.com vysvetľuje Kelsey Keener, chovateľ kurčiat z farmy Sequatchie Cove Farms v Tennessee, zvýšenie príjmu krmiva, aby zvieratá rástli rýchlejšie, má za následok väčšiu pravdepodobnosť vzniku pruhov. Preto ekologické kurčatá, ktoré rastú pomalšie, nemajú na tele žiadne biele pruhy alebo ich majú veľmi málo.

Kurčatá na mäso rastú veľmi rýchlo. Cesta od jednodňových kurčiat k spracovanému mäsu trvá len šesť až osem týždňov, zdôrazňuje farmár. – Väčšina kurčiat, ktoré nájdete v obchode, bola masovo chovaná v uzavretých priestoroch, kŕmená kukuricou, sójou a zmesou iných vedľajších potravinových produktov.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Ježka si v záhrade nechajte. Plní vám tam dôležitú úlohu

Je bezpečné jesť kuracie prsia s bielymi pruhmi?

Pruhy na kuracích prsiach nie sú znakom choroby a považujú sa za bezpečné na konzumáciu. Niektoré štúdie naznačujú, že pruhy minimálne zvyšujú obsah tuku v kuracích prsiach. Napríklad: 170-gramové kuracie prsia bez kosti a kože môžu obsahovať približne dva gramy tuku, zatiaľ čo prsia rovnakej veľkosti s viditeľným mramorovaním majú šesť gramov tuku. Obe sa stále považujú za nízkotučné zdroje bielkovín.

Podobné články

Zanechaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *