Vypínať alebo stíšiť na noc kúrenie, aby ste ušetrili? Odpoveď vás zaskočí

kurenie radiator

Hneď ako sa v zime ochladí, začneme vykurovať naše byty. A to logicky zvyšuje naše náklady na energie. Preto sa mnohí ľudia pýtajú, či vypínanie kúrenia počas noci môže priniesť určité úspory do rodinných rozpočtov.

Je lepšie vykurovanie na noc vypnúť alebo stlmiť?

Faktom je, že naše nároky na teplo sú v noci nižšie. Počas spánku nám stačí teplota 16 až 18 °C. A čo viac, zníženie teploty len o 3 °C môže ušetriť až 10 % nákladov na vykurovanie. Ak kúrite plynom, môžete ušetriť až 1 kubický meter plynu za noc.

Aj keď je pokušenie vypínať kúrenie v noci veľké, nemá to zmysel. Teplota v miestnosti rýchlo klesne, steny a stropy sa ochladia a vy budete musieť poriadne zapnúť kúrenie, aby ste získali požadované teplo počas dňa. O úsporu nákladov v noci okamžite prídete.

To, či vykurovanie na noc vypnete, závisí aj od toho, čím vykurujete svoj dom. V prípade podlahového vykurovania sa jeho vypínanie vôbec neoplatí, pretože na opätovné zohriatie je potrebné veľa energie.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Zmiešajte a naneste na škáry a silikón. Budú snehobiele

Nevypínajte ani tepelné čerpadlo v kombinácii s kondenzačným kotlom. V opačnom prípade spotrebuje počas dňa o 30 až 50 % viac energie, ako keby bolo v prevádzke celú noc.

Je váš dom energeticky efektívny?

To, či sa má teplota znížiť alebo vypnúť, závisí aj od izolácie domu. V dobre izolovaných a energeticky úsporných domoch teplota cez noc takmer neklesá. Preto by ste jej vypnutím nič neušetrili. Minule sme písali, že radiátory netopia nepretržite, ale majú snímače, vďaka ktorým pracujú, keď teplota v miestnosti klesne.

Iná situácia je v starších, nezateplených domoch, ktoré po vypnutí radiátorov rýchlo strácajú teplotu. Po opätovnom zapnutí vykurovania sa však dokážu pomerne rýchlo zohriať. V týchto typoch budov môžete ich vypnutím skutočne ušetriť určité náklady. Dôležitá je však aj hrúbka stien.

Silné steny v starších domoch môžu určitý čas zadržiavať časť tepla v miestnosti. Ak vypnete vykurovanie, teplota v nich klesá pomalšie. Keď však ráno vykurovanie opäť zapnete, teplo začne najprv prenikať stenami a potom sa miestnosť zohreje. Výsledkom je, že úspory za vypnutie vykurovania opäť zmiznú.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Takéto vankúše dokážete snehobielo oprať. Nepoužite však prach na pranie

Domy s tenkými stenami však v sebe neukladajú žiadne teplo. Ak je ich energetická účinnosť vysoká, vypnutie vykurovania cez noc vám môže skutočne ušetriť nejaké peniaze.

Závisí to však aj od zdroja tepla a radiátorov. Keď vypnete kúrenie, ochladí sa nielen dom, ale aj vykurovacia voda. Ráno je potom na jej ohriatie potrebné oveľa viac energie, ako by ste spotrebovali len jej vypnutím počas noci.

Kedy je najvhodnejší čas na spustenie vykurovania?

Nedostatočné vykurovanie môže viesť aj k vzniku plesní na stenách, čomu je dobré sa vyhnúť. Preto ak bývate v dome postavenom pred rokom 1977, odporúča sa začať vykurovať, keď je vonku 15 °C. V prípade domov postavených v rokoch 1977 až 1995 je to 14 °C. Budovy postavené po roku 1995 by sa mali začať vykurovať pri vonkajšej teplote 12 °C a nízkoenergetické domy pri 11 °C.

4 Replies to “Vypínať alebo stíšiť na noc kúrenie, aby ste ušetrili? Odpoveď vás zaskočí

  1. Ako ste to spočítali, že sa na noc neoplatí znížiť teplotu? O koľko percent klesne spotreba? Alebo teda neklesne, naopak píšete, že stúpne o 20 – 30 %? Píšete bludy. Úplné bludy.

    1. Konečne slušný článok . Autor má pravdu, nie sú to bludy. Bývam v 2 gén. dome steny prízemie 40 cm a poschodie 30 cm. Po znížení teploty o 1 stupeň počas noci aj časti dňa keď som v práci mi plynový kotol fičí potom 3 hodiny v kuse na cca 70 stupňov, mám radiátory a aj samotiaž kôli drevu keď nejde elektrina ako aj tieto Vianoce. A to vykurujeme prízemie a poschodie sa temperuje 3 radiátory. Spálňa regulovaná termostat ventil na 18,5 stupňa a pohoda. A aby som to utiahol finančne musí sa kúriť nepretržite na 21,5 – 22 stupňov, sme už pred dôchodkom tak máme radi teplo.

  2. Teplota 16 až 18 stupňov je pre zvieratá, nie pre ľudí.. Ani v dielni, kde ľudia makajú nemá klesnúť teplota pod 17 stupňov. Skúste si prečítať názory lekárov.. Pre deti a starších ľudí je to teplota ohrozujúca ich zdravie.. Aj šetriť třeba s rozumom

    1. Máme kondenzačný kotol Panther a kúrime v nastavení teplôt , v noci 20°, keď nie sme doma 18 , pred budíčkom a prichodom z práce 22 , zohreje to aj vodu v obojživelnom boilery. Mesačne záloha 98€, bol vratený preplatok. Dom (120m²) nie je zateplený , steny tehla 50cm , omietka brizolit , okna plastové.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *