Je dobré chodiť doma bosí alebo v papučiach? Odborník to vidí takto

nohy

„Obujte si papuče“, „nechoďte po dome bosí“. – boli frázy, ktoré sme v detstve počúvali takmer každý deň. Mali naši rodičia pravdu? Čo si o tom myslia odborníci?

Papuče sú pomerne nový vynález, ktorý sa rýchlo stal populárnym. Tenká podrážka chráni naše nohy pred poškodením a stratou tepla. Niektorí ľudia si bez nich nevedia predstaviť pohyb po dome.

Nemožno nespomenúť aj odporcov papúč. Mnoho ľudí sa po dome pohybuje naboso, bez akéhokoľvek krytia nôh. Sú presvedčení, že ponožky aj papuče obmedzujú ich pohyb a sú jednoducho nepohodlné. Ktorá skupina má pravdu? Obmedzujú papuče pohyb? Rozptýlime tieto pochybnosti.

Nosiť či nenosiť papuče? To je otázka

„Dieťa bez ponožiek? To je škandál! To robia len nevychovaní rodičia.“ Takýto postoj zastávajú najmä starší ľudia. Pravdou je, že je to to najlepšie, čo môžeme pre svoje dieťa urobiť, čo potvrdzujú aj fyzioterapeuti. „Správne sa vyvíjajúca detská noha by mala zostať bez obuvi už od prvých pokusov o vertikalizáciu. Takto sa batoľa naučí voľne prenášať váhu tela a zaťažovať chodidlo rôznymi smermi,“ – vysvetľuje Agnieszka Krajewska, magisterka fyzioterapie.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  XL vajíčka na veľkonočnom stole? Pred kúpou si to dvakrát premyslite

Už viete, ako sa brániť proti útočným poznámkam starých rodičov. Ale čo dospelí? Mali by sme po dome chodiť bosí? Nuž, nie, nemali by sme. Ešte pred niekoľkými stovkami rokov boli naše nohy prispôsobené na chôdzu naboso. Vtedajšia pôda však bola iná. Cesty a chodníky boli zriedkavé. Okolo domov bolo veľa trávy a piesku. Dnes je povrch taký rovný, že chôdza naboso by mohla prispieť k vzniku posturálnych chýb.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Žena začala dávať bobkový list do záchoda. Začnete to robiť aj vy

Nosíte papuče? Fyzioterapeuti by na vás boli hrdí

Podlahy v našich domoch sú dokonale rovné. Pri chôdzi po hladkom povrchu narážajú nohy na obrovský odpor. Nemajú dostatočné odpruženie, čo môže viesť k preťaženiu chodidiel, ale aj kĺbov a kolien. Podľa odborníkov by sa dospelí mali po dome pohybovať v papučiach. Nesmú to však byť obyčajné papuče. Obuv musí byť tvarovaná a prispôsobená nohe. Podrážka by mala byť hrubá, aby dostatočne tlmila chodidlo pri chôdzi. Pripravte sa na to, že miniete pomerne veľa peňazí, pretože tvarovaná domáca obuv môže stáť až 100 zlotých.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *