Starý muž ukázal trik, ako kúriť drevom, aby hore dvakrát dlhšie

krb kurenie

Keď sa situácia na trhu s energiami začala zhoršovať, možno ste oprášili svoje staré kachle na drevo alebo ste sa rozhodli zmeniť spôsob vykurovania svojho domu na používanie kachlí alebo kotla na tuhé palivo. Aké drevo by ste si mali vybrať, aby ste udržali svoj domov v teple a zároveň ušetrili peniaze?

Aké drevo si vybrať

Najvyššiu výhrevnosť má tvrdé drevo – najbežnejšie sú dub a buk alebo hrab a jaseň. Vysokú výhrevnosť majú aj ovocné stromy, ale bežne sa nimi netopí, pretože dlho schnú a sú drahé. Ak sa teda chystáte urobiť si zásoby na zimu, vyberte si dub alebo buk.

Odporúča sa však kombinovať tvrdé drevo s mäkšími druhmi, aby oheň rýchlejšie horel. Kým tvrdé dreviny poskytnú viac tepla na dlhšiu dobu, mäkšie dreviny poskytnú rýchle teplo. Môže to byť napríklad smrek, ktorý je v našej oblasti veľmi obľúbený.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Skúsení záhradkári vedia, prečo dávajú zápalky do vody. Ich rastliny to milujú

Drevo musí byť suché

Vždy pamätajte na to, že drevo, ktoré používate na kúrenie, musí byť dokonale suché. Zvyčajne sa necháva schnúť dva roky, v prípade niektorých druhov dreva až štyri roky.

Ak drevo nie je dostatočne suché, doplatíte na to. Po prvé, oheň sa bude ťažko zakladať. Po druhé, zníži sa výhrevnosť. Po tretie, drevo bude veľmi dymiť. A po štvrté, do ovzdušia sa bude uvoľňovať veľa škodlivín, ktoré nie sú dobré pre životné prostredie a ktoré pri čistom horení suchého dreva nevznikajú v takom množstve.

Pripravte si štiepky, kombinujte mäkké a tvrdé drevo

Ak chcete čo najlepšie využiť potenciál vykurovania drevom, musíte si zaobstarať správny vykurovací systém. Nakrájajte drevené štiepky, ktoré budete používať na zapálenie ohňa. Kombinujte menšie, mäkšie triesky s veľkými trieskami z tvrdého dreva, aby sa oheň rozhorel rýchlejšie. Keď už oheň silno horí, pridajte veľké triesky z tvrdého dreva na začiatku, keď sú kachle ešte horúce, aby ste zabezpečili vysokú výhrevnosť a dlhý čas horenia.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Toto sa stane, ak budete piť každý deň pomarančový džús

Ak máte veľké kachle, môžete si na začiatku pripraviť malý okraj. Na dno dajte veľké polená z tvrdého dreva, na ne stredne veľké triesky a na ne triesky, ideálne z mäkkého dreva. Hranicu zapáľte zhora. Oheň bude horieť cez dno a zatiaľ čo horná časť roštu vám poskytne rýchly oheň a skoré teplo, dno udrží kachle dlho horiace.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *