Vyšachovali americký dolár? Brazília a Čína uzavreli dohodu, obchodovať už nebudú v dolároch

bank notes gdcd87de34 1920

Brazília a Čína údajne uzavreli dohodu o zrušení amerického dolára v prospech vlastných mien pri obchodných transakciách.

Dohoda, ktorá bola oznámená v stredu, umožní Číne a Brazílii vykonávať obchodné a finančné transakcie priamo, výmenou jüanov za reais – alebo naopak – namiesto toho, aby svoje meny najprv konvertovali na americký dolár.

Brazílska agentúra na podporu obchodu a investícií (ApexBrasil) uviedla, že nová dohoda by mala „znížiť náklady“ a „podporiť ešte väčší bilaterálny obchod a uľahčiť investície“.

Podľa najnovších údajov je Čína najväčším obchodným partnerom Brazílie, na ktorého pripadá viac ako pätina celkového dovozu, za ňou nasledujú Spojené štáty. Čína je tiež najväčším vývozným trhom Brazílie, na ktorý pripadá viac ako tretina celkového vývozu.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Idete v lete do Chorvátska? Tento mesiac tam radšej nechoďte

Čína v roku 2009 predbehla Spojené štáty ako najväčší obchodný partner Brazílie. V súčasnosti je Brazília najväčším príjemcom čínskych investícií v Latinskej Amerike, a to vďaka výdavkom na vysokonapäťové elektrické vedenia a ťažbu ropy.

Predstavitelia oboch krajín dosiahli predbežnú dohodu o zrušení amerického dolára v januári a dohoda bola oznámená po obchodnom stretnutí na vysokej úrovni medzi Čínou a Brazíliou v Pekingu.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Idete v lete do Chorvátska? Tento mesiac tam radšej nechoďte

Brazílsky prezident Luiz da Silva, ktorý zložil prísahu v januári, sa usiluje o posilnenie vzťahov s Pekingom po období rozkolísaných vzťahov za vlády svojho predchodcu Jaira Bolsonara, ktorý používal protičínsku rétoriku v predvolebnej kampani a v úrade.

Brazílsky ľavicový prezident mal minulý víkend navštíviť Peking, ale po zápale pľúc musel svoju cestu zrušiť. Delegácia zložená z ministrov, senátorov, zákonodarcov a stoviek podnikateľov – vrátane viac ako 100 z poľnohospodárskeho sektora – mala sprevádzať Lulu počas jeho prvej štátnej návštevy od nástupu do funkcie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *