Začalo chladné obdobie, prepnite si okná na zimný režim. Ušetríte na kúrení

plastove okna letny rezim

Ak chcete ušetriť na vykurovaní, určite by ste mali nastaviť okná na zimný režim. Stačí pár pohybov pomocou klieští alebo skrutkovača a zabránite úniku tepla z vášho domova. Táto malá zmena môže priniesť jasne badateľný rozdiel.

To, koľko zaplatíte za vykurovanie, nezávisí len od toho, ako máte nastavené radiátory. Niekedy ani otočenie kohútika smerom nadol veľa nezmôže a za všetko môžu nesprávne nastavené okná. Nie každý vie, že majú dva režimy – letný a zimný. Keď sa ochladí, ten druhý chráni byt pred stratou cenného tepla. Poradíme vám, ako prepnúť okná a ušetriť peniaze.

Prečo prepnúť okná do zimného režimu?

Ak máte novšie plastové okná, možno ste si všimli, že medzi rámom a tesnením okenného krídla je malá medzera. Keď k nej priložíte ruku, pravdepodobne cítite, že cez ňu prúdi dovnútra chladný vzduch. To je najlepší dôkaz, že by ste mali nastaviť okná na zimný režim. Ak nastavenie zmeníte, medzera zmizne a krídlo bude tesne priliehať k rámu.

Tým sa zastaví prílev studeného vzduchu do domu. Pravdepodobne sa pýtate, prečo výrobcovia zaviedli možnosť nastavenia na letný a zimný režim. Je to jednoduché. V lete si môžete dovoliť zatvoriť okno menej tesne, čo zabezpečí lepšie vetranie. Nie je potrebné úplne prerušiť prívod vonkajšieho vzduchu. V zime je situácia iná, pretože akékoľvek netesnosti vedú k ochladzovaniu interiéru a zvyšovaniu spotreby energie na vykurovanie.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  EÚ chystá ďalší zákaz. Nedajú nám v "Mekáči" už obľúbené omáčky?

Ako nastaviť zimný režim na oknách?

Na nastavenie zimného režimu na oknách budete pravdepodobne potrebovať kliešte, skrutkovač alebo imbusový kľúč (v závislosti od modelu okna). Samotný postup nie je náročný.

  • Otvorte okno a pozrite sa na bočnú stranu krídla. Sú na ňom kovové kolíky (pravdepodobne jeden až tri kusy). Ak ich chcete nájsť, otočte kľučkou, ako keby ste sa snažili okno zavrieť – máme na mysli tú časť, ktorá sa pohybuje.
  • Teraz sa pozorne pozrite na kolíky. Ich vonkajšia časť by mala byť na jednej strane širšia a na druhej užšia. Ak je tvar kolíka rovný, pravdepodobne sú na ňom značky – bodka a čiarka.
  • Ak je užšia časť kolíka (alebo symbol pomlčky) bližšie k tesneniu, musíte ho otočiť. Zimný režim vyžaduje, aby ste širšiu časť (alebo bodku) nastavili do blízkosti tesnenia.
  • Po otočení všetkých kolíkov tak, aby boli nastavené širšou časťou k tesneniu, zatvorte okno. Počas tejto operácie by ste mali cítiť väčší odpor ako predtým. To je znamenie, že operácia bola úspešná.
Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Tento jednoduchý trik ochráni vaše paradajky pred plesňou. Mnoho záhradkárov používa túto metódu

Čo robiť, ak okná nemajú nastavenie na letné/zimné obdobie?

Ako sme už spomenuli, zimný a letný režim je možné nastaviť len na moderných oknách. Staršie modely túto možnosť nemajú. V takom prípade môžete okná pretesniť výmenou tesnenia za nové. Nezabudnite, že časom sa guma sploští a nemusí byť taká tesná ako na začiatku.

Nové tesnenie si môžete objednať u výrobcu okien, alebo kúpiť vo väčšine obchodov pre domácich majstrov. Ak chcete svoj domov ešte viac ochrániť pred prílevom chladného vzduchu, môžete sa pozrieť po bezpečnostných lištách alebo prievlakoch. Tie majú zvyčajne podobu penového alebo gumového pásu, ktorý nalepíte na okenný rám alebo krídlo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *