Existuje len veľmi málo iných predmetov v domácnosti, ktoré sú tak špinavé a nehygienické ako záchodová kefa. Najmä ak jej raz za čas nevenujete náležitú starostlivosť, ktorú si jednoznačne zaslúži. Možno o nej tiež neviete niekoľko dôležitých vecí, ale rozhodne by ste mali.
Využite všetky funkcie naplno
Moderné WC kefy sú už pomerne sofistikované. Možno budete prekvapení, ale tá vaša má rukoväť, ktorá sa dá odskrutkovať, takže ju môžete naplniť čistiacim prostriedkom. Ten sa potom postupne uvoľňuje, čo vedie k lepšiemu a jednoduchšiemu čisteniu záchodovej misy. Zároveň sa samotná kefa automaticky dezinfikuje.
Skontrolujte teda, či vaša kefa má túto možnosť. Ale aj keď ju nemá, ešte nemusíte vešať hlavu. Dá sa vymeniť celkom jednoducho a tentoraz to možno urobiť s akoukoľvek kefou, dokonca aj s tou najlacnejšou. Najnovší trik spočíva v tom, že do nádoby, do ktorej ste kefu vložili, nalejete čistiaci prostriedok na záchodovú misu. To zabezpečí, že kefa v nej bude neustále stáť, čím sa dezinfikuje a bude stále krásne voňať.
Aj napriek tomu je však potrebné raz za čas kefu dôkladne vyčistiť. Ak máte väčšiu rodinu, malo by sa to robiť aspoň raz týždenne, v prípade menších rodín dvakrát mesačne.
Bude ako nová
Na tento účel dajte do vedra pol šálky octu, niekoľko kvapiek peroxidu vodíka a polievkovú lyžicu jedlej sódy. Namočte kefku do tohto roztoku a potom ju opláchnite teplou vodou. Druhou možnosťou je vložiť dve menšie balenia jedlej sódy priamo do záchodovej misy a nechať v nej kefu ponorenú cez noc. Ráno ju budete mať ako novú.
Na záver vám poskytneme niekoľko dôležitých rád, ako zaobchádzať so samotnou toaletou, aby ste si nesprávnym zaobchádzaním s ňou neznečistili celú kúpeľňu. V prvom rade by ste mali pri splachovaní vždy dať dole poklop toalety, inak sa vám baktérie rozprsknú po celej kúpeľni. Rovnako tak neumiestňujte zubné kefky do blízkosti záchodovej misy. Ak máte na toalete podložku, musíte ju pravidelne umývať.