Začnite hladkať vaše paradajky v záhrade a ostanete prekvapení, čo sa stane

paradajky

Paradajky sú nepochybne jednou z najobľúbenejších druhov zeleniny Slovákov. Sú chutné, zdravé a dajú sa úspešne pestovať v záhrade alebo aj na terase a balkóne.

Pestovanie paradajok síce nie je veľmi zložité, ale vyžaduje si dodržiavanie niekoľkých základných pravidiel. Nie je tiež na škodu použiť niekoľko trikov na posilnenie rastlín a získanie bohatej úrody.

Základné pravidlá pestovania paradajok

Na Slovensku sa paradajky pestujú zo sadeníc, ktoré sa vysievajú už v marci. Všetko, čo potrebujete, je úrodná pôda, trochu slnka a voda, aby sa sadenice objavili. Keď sa objaví prvých pár listov, rastliny je potrebné vyklčovať, t. j. presadiť do väčších kvetináčov.

Keď sa teplota vonku zvýši a sadenice budú vysoké približne 20 cm, bude čas presadiť ich do zeme. Najlepší čas na to je druhá polovica mája, keď pominú mrazy, pokiaľ nemáte skleník, v takom prípade môžete paradajky presadiť do zeme o niečo skôr.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Skúsený záhradkár prezradil trik. Stačí toto a pleseň nemá šancu na paradajky

Sadenice by mala byť kompaktná a silná, inak bude náchylnejšia na choroby. Navyše ochabnutá, tenká stonka sa môže pod váhou zrelých paradajok zlomiť. Ako však rastlinu posilniť a zabrániť vybiehaniu sadeníc?

Chcete posilniť svoje paradajky? Pohlaďte ich

Sadenice paradajok sa nazývajú vybiehajúce alebo vypuklé, keď sú príliš predĺžené a ochabnuté. Môže to byť spôsobené nedostatočným osvetlením, príliš vysokou teplotou alebo príliš neskorým pikírovaním sadeníc. Hneď ako spozorujete, že stonky paradajok sa stenčujú, musíte ich posilniť.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Urobte tento trik s droždím a vaše sadenice budú silné a zdravé bez škodcov

Účinným, aj keď dosť neobvyklým spôsobom posilnenia sadeníc paradajok je… ich hladenie. Ako presne to ovplyvňuje vývoj rastliny a ako to robiť správne, aby bola stonka paradajky hrubšia a silnejšia?

Pohladenie paradajok

Hladenie rastlín je v skutočnosti stresový stimul, ktorý vedie k ich zakrpateniu, ale našim paradajkám to neublíži. Naopak, takto stimulovaná rastlina začne rásť naprieč namiesto pozdĺž – jej stonka sa stane hrubšou, a to je u paradajok žiaduce.

Ako hladíme naše sadenice? Stačí jemný dotyk zameraný na hornú časť rastlín. Hladenie, trenie a kefovanie paradajok môžeme vykonávať rukou alebo pomocou palice. Stačí to robiť pravidelne, aby ste získali hrubé a silné stonky a posilnili úrodu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *