Všetci vieme, že oblečenie by sa malo prať v podobných farbách. Biele spolu, tmavé spolu. Najproblematickejšou časťou je triedenie farebných. Hádzanie všetkého do práčky môže, ale nemusí skončiť katastrofou. Je však možné zachrániť oblečenie, ktoré bolo pri praní zafarbené. Tieto domáce prostriedky sa oplatí poznať.
Ako zachrániť zafarbené oblečenie? Skúste do práčky hodiť vaječné škrupiny
Vhodenie vaječných škrupín do práčky je účinný, hoci nie veľmi známy spôsob záchrany zafarbenej bielizne. Okrem toho majú mierny bieliaci účinok. Oplatí sa ich pridať pri praní bieleho oblečenia. Na rozdiel od bielidla vaječné škrupiny nepoškodzujú tkaninu.
Samozrejme, nedávajte ich priamo do bubna. Najprv ich vložte do ľanového alebo mušelínového vrecka a dobre ho zaviažte. Takto nebudeme musieť neskôr vytrhávať ich z oblečenia. Počet mušlí upravte podľa toho, ako veľmi je oblečenie znečistené. V zložitejších prípadoch môže byť potrebné použiť niekoľko vrecúšok.
Bobkový list – prostriedok na zafarbené oblečenie
Bobkový list nie je len nepostrádateľným korením v kuchyni. Dobre sa osvedčuje aj v kúpeľni. Odvar z bobkového listu je spôsob, ktorý používali naše babičky na odstránenie škvŕn. Veľké množstvo korenia zalejte vodou a priveďte do varu. Keď tekutina trochu vychladne (nie úplne!), môžete do nej vložiť nešťastnú bielizeň. Oblečenie uchovávajte, kým tekutina úplne nevychladne. Potom oblečenie opäť vyperte.
Spôsoby záchrany zafarbenej bielizne: opakované namáčanie a pranie
Opakované namáčanie a pranie oblečenia môže byť účinné. Je to únavný a zdĺhavý proces, ale niekedy je možné vrátiť nášmu šatníku jeho predchádzajúcu farbu.
Ako zachrániť zafarbené oblečenie: citrónová šťava
Citrónová šťava má bieliaci účinok. Na zvýšenie účinku do nej môžete pridať trochu soli alebo sódy bikarbóny či prášku do pečiva. Táto metóda bude najlepšie fungovať na biele oblečenie, ktoré sa pri praní odfarbilo.
Ocot, kontroverzný spôsob ošetrenia zafarbeného oblečenia
Ide o kontroverznú metódu. Niektorí ľudia ju odporúčajú, ale niektorí sú toho názoru, že veci zhoršuje a robí novú farbu ešte trvalejšou. Rozhodnutie je na vás. Ak chcete, môžete vyskúšať ocot na obnovenie predchádzajúceho vzhľadu oblečenia, ktoré bolo zafarbené pri praní.
Jednoducho nalejte pol pohára liehového octu do misky s vodou a namočte do neho oblečenie na niekoľko hodín. Potom by sa mali opäť vyprať.
Ako zachrániť zafarbené oblečenie: jedlá sóda
Jedlá sóda alebo prášok do pečiva sú skvelé nielen na prípravu cesta. Jedlú sódu môžete použiť na starostlivosť o tvár. O liečivých vlastnostiach a použití sódy bikarbóny sa oplatí dozvedieť aj v domácnosti. Jedným z jej použití je práve odstránenie zafarbenia po praní. Ako na to? Rozpustite niekoľko balíčkov jedlej sódy (môžete pridať aj prášok do pečiva. Ich zloženie a pôsobenie sú v tomto prípade veľmi podobné) vo vode. Namočte do nej oblečenie na niekoľko hodín a potom ho opäť vyperte.
Vyššie uvedené metódy nebudú vždy účinné. Niekedy je potrebné ich použiť niekoľkokrát. Často sa metóda kombinuje napríklad s bobkovým listom a jedlou sódou. Mali by sme mať na pamäti aj to, že v prípade veľmi jemných tkanín môžu spôsobiť poškodenie. Pokiaľ môžete ďalej poškodiť oblečenie, ktoré bolo pri praní farbené. Určite pôsobia šetrnejšie ako pracie prostriedky a bielidlá. Sú tiež šetrné k životnému prostrediu.
Aby ste predišli tomu, že sa vaše oblečenie pri praní zafarbí, je dobré ho vopred oddeliť. V predaji sú aj špeciálne obrúsky na zachytávanie farbív, ktoré takýmto nehodám zabránia.