Zapáchajú vám vankúše? Použite citrón a nemusíte kupovať nové

zlte flaky vankuse

Kto by nemal rád spánok v čistých vypraných a voňavých obliečkach? Príjemný zážitok niekedy zakalí nepríjemný zápach samotného vankúša. Na vyčistenie vankúšov potrebujete len niekoľko vecí. Bude opäť príjemne voňať.

Vankúš nemusíte vyhadzovať.

Časy páperových vankúšov sú už dávno preč, v súčasnosti sú trendom modernejšie výplne. Niektoré vankúše sa dajú ľahko vyprať v práčke a dôkladne vysušiť, u iných tento postup nenávratne zničí vankúš, pretože výplň stratí svoj tvar. Ak máte vankúše, ktoré stále poskytujú dobrú oporu krčnej chrbtici, poradíme vám, ako sa zbaviť nevzhľadných škvŕn, zápachu a zažltnutých miest.

Vankúše vyčistite citrónovou šťavou

Citrónová šťava je účinný čistiaci prostriedok, stačí ju zmiešať s horúcou vodou a zmes použiť na odolné škvrny od potu. Ak môžete vankúš prať v práčke na nízky stupeň, potrite škvrny uvedeným roztokom a pred praním ho nechajte chvíľu pôsobiť. Potom vankúš vložte do práčky a nezabudnite ho dôkladne vysušiť v sušičke.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Zlaté pravidla kosenia trávniku, aby ste ho mali ako miliardári pred vilami

Podobne účinnú čistiacu zmes možno pripraviť z octu a jedlej sódy. Zmiešajte pol šálky octu s 80 g jedlej sódy a pridajte horúcu vodu, premiešajte. Vodu a zmes pripravte do veľkej nádoby, vankúš úplne ponorte a nechajte ho v roztoku niekoľko hodín alebo cez noc. Potom ho vyperte podľa pokynov na etikete.

Vôňa čajovníka

Bieliaci účinok zvýšite pridaním niekoľkých kvapiek malaleukového oleja (tea tree oil) do zmesi jedlej sódy a horúcej vody. Zmes nalejte do fľaše s rozprašovačom, naneste na škvrny a nechajte pôsobiť. Aj bez prania bude vankúš príjemne voňavý, stačí ho dôkladne vysušiť.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Tento jednoduchý trik ochráni vaše paradajky pred plesňou. Mnoho záhradkárov používa túto metódu

Starostlivosť o vankúše sa začína kúpou

Myslite na to, že škodlivé roztoče a mikroorganizmy sa dajú zničiť len praním pri vysokej teplote. Vyberajte si vankúše, ktoré možno prať v práčke pri teplote najmenej 60 °C. Vankúše pravidelne vetrajte na slnku a dôkladne ich perte aspoň raz za 3 mesiace.

Vankúše s prírodnou výplňou (perie, vlna) sa môžu tiež prať. Potrebujete však prací prášok bez enzýmov, nízke otáčky odstreďovania a dôkladné sušenie v sušičke. Prírodné sušenie zvyčajne nie je účinné.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *