• 17 januára, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 4minúty čítania

Zelenského poradca odstúpil. Tvrdí, že za hrôzy v Dnipre môžu Ukrajinci

Zelenského poradca odstúpil. Tvrdí, že za hrôzy v Dnipre môžu Ukrajinci

Oleksij Arestovyč, poradca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, odstúpil z funkcie v súvislosti s výrokmi o práci ukrajinskej protivzdušnej obrany, ktoré vyslovil v súvislosti s útokom na obytný dom v Dnepri. Arestovyč v sobotu vyhlásil, že za raketovým útokom na obytný dom v Dnepri stoja ukrajinskí obrancovia. Na odstúpenie poradcu upozornila nezávislá bieloruská tlačová agentúra Nexta. „Chcem ísť príkladom civilizovaného správania – urobíš zásadnú chybu, odstúpiš,“ napísal Arestovič v telegrame a zverejnil fotografiu rezignačného dokumentu.

Nezávislý poradca úradu ukrajinského prezidenta napísal list, v ktorom sa vzdal svojej funkcie v Kyjeve. „Kancelária prezidenta Ukrajiny prijala rezignáciu Oleksija Arestovyča na funkciu nezávislého poradcu,“ citovala vyhlásenie Zelenského kancelárie tlačová agentúra Nexta. Bývalý herec je prezidentovým poradcom od decembra 2020 a krátko po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu povedal, že vojna sa skončí v máji 2022.

Dôvodom odstúpenia je Arestovyčovo vyhlásenie, v ktorom tvrdí, že raketový útok na dom v Dnepri zavinila ukrajinská obrana. Podľa Arestovyča bola raketa Ch-22 zostrelená ukrajinskými obrancami a následne dopadla na obytnú budovu. Poradcovo tvrdenie následne prevzali ruské médiá a propaganda, za čo ho verejnosť ostro kritizovala. Následne sa za svoje slová ospravedlnil a v utorok na svojom profile na Facebooku zverejnil fotografiu svojho rezignačného listu.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Pokuta za otvorené okno či zapnutú klimatizáciu v aute. Dajte si pozor, kam jazdíte

„Chcem ísť príkladom civilizovaného správania – urobíš zásadnú chybu, odstúpiš,“ napísal Arestovič v telegrame a zverejnil fotografiu rezignačného dokumentu. Predtým sa za svoj komentár ospravedlnil a povedal, že ho dostihla únava. BBC poznamenáva, že Arestovyčove výroky o Dnipru hojne citovali ruské médiá.

Táto správa prišla krátko po tom, ako ukrajinskí záchranári po takmer 70 hodinách ukončili pátracie operácie v troskách domu v ukrajinskom Dnepri, ktorý v sobotu zasiahla ruská raketa. Podľa oznámenia záchranných služieb je počet obetí 44 mŕtvych a 79 zranených. Z trosiek obytnej budovy sa podarilo zachrániť 39 ľudí.

Kremeľ v pondelok poprel, že by bol za útok zodpovedný, a uviedol, že na vine je ukrajinská protivzdušná obrana. Odvolávala sa pritom na „niektorých ukrajinských úradníkov“. Práve Arestovyč v sobotu uviedol, že raketu, ktorá následne dopadla na dom v Dnepri, zostrelila ukrajinská protivzdušná obrana.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Pokuta za otvorené okno či zapnutú klimatizáciu v aute. Dajte si pozor, kam jazdíte

Ukrajinská armáda už v sobotu uviedla, že nemá zbrane, ktoré by dokázali zostreliť raketu Ch-22. Toto tvrdenie čiastočne potvrdila napríklad aj ruskojazyčná BBC, ktorá uviedla, že všetky moderné systémy, ktoré Západ doteraz poskytol Ukrajine, by mali problém zostreliť raketu Ch-22.

Podľa Kyjeva ruská raketa typu Ch-22 zasiahla v sobotu deväťposchodový dom so 16 vchodmi, v ktorom žilo približne 1 700 ľudí. Útok zničil viac ako 200 bytov, zabil 44 ľudí vrátane piatich detí a zranil 79 ľudí vrátane 16 detí. Zachránilo sa 39 ľudí vrátane šiestich detí. Podľa Hromadského polícia dostala hlásenia o 47 nezvestných osobách, z ktorých 23 našli mŕtvych. Štyria preživší boli identifikovaní v nemocniciach alebo ich kontaktovala rodina, ale o ostatných nie sú žiadne správy.

Išlo o najsmrteľnejší útok na civilistov od začiatku októbra, keď Rusko začalo pravidelne ostreľovať ukrajinské mestá a energetickú infraštruktúru, uviedla agentúra Reuters.

Podobné články

Vytvorte si toto doma z alobalu a ušetríte stovky ročne na kúrení

Vytvorte si toto doma z alobalu…

Tohtoročná vykurovacia sezóna nebude patriť k…
Toto predávali Slovákom v známych reťazcoch. Špina, hmyz aj salmonela v mäse

Toto predávali Slovákom v známych reťazcoch.…

V posledných týždňoch zasiahli štátni potravinoví…
Ak zjete toto jedlo pred spaním, veľmi ťažko zaspíte

Ak zjete toto jedlo pred spaním,…

Predpokladá sa, že posledné jedlo by…
Čistenie okien nebolo nikdy také jednoduché. Tento trik odstráni šmuhy za pár sekúnd

Čistenie okien nebolo nikdy také jednoduché.…

Čistenie okien nepatrí medzi najobľúbenejšie činnosti…

Zanechaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *