Zelenský hlási, že nás varoval a teraz musíme konať. Má NATO zaútočiť na Rusko?

zelensky

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil explóziu v Poľsku za veľmi významnú eskaláciu. Poľské médiá uvádza, že výbuch spôsobil vplyv úlomkov zostrelených ruských rakiet, dvaja ľudia sú po smrti. Opakovane sme vás varovali, pripomenul Zelenskyj.

„Dnes sa stalo to, pred čím sme dlho varovali. Hovorili sme o tom. Teror sa neobmedzuje len na hranice nášho štátu,“ uviedol Zelenskyj.

Napísal, že ruské rakety zasiahli Poľsko, hoci neuviedol, na aké zdroje sa odkazuje. Vyjadril úprimnú sústrasť v súvislosti s úmrtím dvoch ľudí.

„Koľkokrát už Ukrajina povedala, že teroristický štát sa neobmedzí na našu krajinu?“ pokračoval Zelenskyj, ktorý od začiatku ruskej agresie skutočne niekoľkokrát upozorňoval, že existuje reálne riziko, že konflikt zasiahne aj ďalšie krajiny v Európe.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Sem do Chorvátska radšej necestujte. Pozrite sa, čo vypúšťajú do mora

„Streľba raketami na území NATO… Ide o ruský raketový útok na kolektívnu bezpečnosť! Ide o veľmi významnú eskaláciu. Musíme konať,“ vyzval Zelenskyj.

Rusko v utorok večer odmietlo zodpovednosť za dopad rakiet na poľské územie, pri ktorom zomreli dvaja ľudia. Podľa ministerstva obrany ide o poľskú provokáciu, citovala z vyhlásenia ruská agentúra TASS.

Ruské ministerstvo obrany označilo vyhlásenie poľských médií a predstaviteľov o páde údajne ruských rakiet v oblasti Przewoduv za provokáciu, k žiadnym úderom ruských zbraní blízko ukrajinsko-poľskej hranice nedošlo. Oznámilo to v utorok ruské ministerstvo obrany.

„Vyhlásenie poľských médií a predstaviteľov o údajnom páde ruských rakiet v oblasti osady Przewodówa je zámernou provokáciou za účelom eskalácie situácie. Neboli vykonané žiadne údery na ciele blízko ukrajinsko-poľskej štátnej hranice ruskými prostriedkami ničenia,“ uviedlo ministerstvo.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Mýtne brány v Chorvátsku skončia. Platiť si budete za kilometre takto

Ruské ministerstvo obrany tiež uviedlo, že fotografie trosiek, ktoré zverejnili poľské médiá z miesta incidentu, nemajú nič spoločné s ruskými zbraňami.

Americké médiá však tvrdili, že má ísť o ruskú raketu, ktorá bola jedna z viacerých, ktoré dnes vystrelili Rusi na Ukrajinu.

Poľsko je však opatrné vo vyjadreniach. „Nikto na Poľsko ale nezaútočil, ani nám nikto nevypovedal vojnu,“ povedal pre TVN24 poľský generál Mieczyslav Bieniek o dopade ruských rakiet na územie NATO. „Súhlasím s hovorcom premiéra, že všetky vyjadrenia okolo tejto udalosti majú byť opatrné do záverov zasadnutia bezpečnostnej rady.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *