Heger dal vyhlásenie k ruskej rakete v Poľsku: Slovensko je pripravené!

heger 1

Aj premiér SR Eduard Heger sa vyjadril k údajnej ruskej rakete, ktorá mala zasiahnuť člena NATO Poľsko.

Ako Heger tvrdí, Slovensko je pripravené byť zodpovedným spojencom.

„So znepokojením sledujem aktuálnu situáciu v Poľsku. Kontaktoval som poľského premiéra Mateusz Morawiecki. Som tiež v intenzívnej komunikácii s ministrom obrany Jaro Naď – minister obrany SR, OĽANO. Slovensko vyjadruje plnú podporu Poľsku. Sme pripravení byť zodpovedným spojencom.“ napísal Heger na sociálnej sieti.

„Teraz sa ukazuje, ako dôležité je, že sme v NATO a rovnako dôležité, že jasne stojíme na strane slobodnej a brániacej sa Ukrajiny. Dva nevinné životy vyhasli v Poľsku. Tisíce na Ukrajine a to len kvôli agresii Putina. NATO musí byť jednotné a odhodlané. Poľsko je náš spojenec a sused, ktorého neopustíme!“ odpísal premiérovi poslanec Juraj Šeliga zo Za Ľudí.

Rusko v utorok večer odmietlo zodpovednosť za dopad rakiet na poľské územie, pri ktorom zomreli dvaja ľudia. Podľa ministerstva obrany ide o poľskú provokáciu, citovala z vyhlásenia ruská agentúra TASS.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Ak chcete schudnúť, mali by ste vypiť toľkoto káv denne

Ruské ministerstvo obrany označilo vyhlásenie poľských médií a predstaviteľov o páde údajne ruských rakiet v oblasti Przewoduv za provokáciu, k žiadnym úderom ruských zbraní blízko ukrajinsko-poľskej hranice nedošlo. Oznámilo to v utorok ruské ministerstvo obrany.

„Vyhlásenie poľských médií a predstaviteľov o údajnom páde ruských rakiet v oblasti osady Przewodówa je zámernou provokáciou za účelom eskalácie situácie. Neboli vykonané žiadne údery na ciele blízko ukrajinsko-poľskej štátnej hranice ruskými prostriedkami ničenia,“ uviedlo ministerstvo.

Ruské ministerstvo obrany tiež uviedlo, že fotografie trosiek, ktoré zverejnili poľské médiá z miesta incidentu, nemajú nič spoločné s ruskými zbraňami.

Americké médiá však tvrdili, že má ísť o ruskú raketu, ktorá bola jedna z viacerých, ktoré dnes vystrelili Rusi na Ukrajinu.

Poľsko je však opatrné vo vyjadreniach. „Nikto na Poľsko ale nezaútočil, ani nám nikto nevypovedal vojnu,“ povedal pre TVN24 poľský generál Mieczyslav Bieniek o dopade ruských rakiet na územie NATO. „Súhlasím s hovorcom premiéra, že všetky vyjadrenia okolo tejto udalosti majú byť opatrné do záverov zasadnutia bezpečnostnej rady.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Nahradí sladkosti a pomôže vám schudnúť. Zjedzte dve čajové lyžičky denne

Estónsko je pripravené brániť každý centimeter územia NATO

Estónsko je pripravené brániť každý centimeter územia NATO, uviedlo jeho ministerstvo zahraničia v súvislosti so správou, že Poľsko zasiahli ruské rakety.

Americké ministerstvo obrany nemôže v tejto chvíli potvrdiť správy o tom, že dve ruské rakety dopadli na poľské územie, píše agentúra Reuters

Poľský premiér Morawiecki zvolal krízové zasadnutie

Poľský premiér Morawiecki na dnešný večer zvolal krízové zasadnutie najdôležitejších bezpečnostných činiteľov v krajine. „V súvislosti s krízovou situáciou, ktorá nastala, premiér Morawiecki po dohode s prezidentom Andrzejom Dudom zvolali schôdzku… s členmi výboru pre národnú bezpečnosť a obranu,“ uviedol hovorca vlády Piotr Müller. Na schôdzke sú okrem premiéra ministri obrany, vnútra, spravodlivosti, šéf rezortu zahraničia a minister, ktorý má na starosti tajné služby.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *