Takto sú pripravené slovenské elektrárne, keby nastal masívny blackout

slovensko jadrova elektraren
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Po masívnom výpadku elektriny v Španielsku a Portugalsku sa Úrad jadrového dozoru SR rozhodol upokojiť verejnosť. Ubezpečil, že slovenské jadrové elektrárne sú pripravené aj na takúto mimoriadnu udalosť, píše na oficiálnom webe.

slovensko jadrova elektraren

Bezpečnosť jadrových elektrární je na Slovensku podľa úradu prioritou a ich infraštruktúra ráta aj s výpadkom elektrickej siete. V prípade, že by došlo k výpadku napájania z vonkajšej siete, elektrárne sú schopné samostatne zabezpečiť potrebný prísun energie na udržanie chodu najdôležitejších systémov, predovšetkým chladenia reaktora.

Ako funguje záloha elektrární pri výpadku siete

Každý blok v jadrových elektrárňach na Slovensku – či už ide o Mochovce alebo Bohunice – je samostatne napojený do elektrizačnej sústavy Slovenskej republiky prostredníctvom dvoch blokových transformátorov. Ak dôjde k poškodeniu tohto pripojenia, blok sa automaticky prepne do režimu vlastnej spotreby. V tomto režime sa výkon reaktora a turbíny zníži len na úroveň potrebnú na udržanie prevádzky najdôležitejších zariadení.

V prípade úplného odstavenia bloku sa nevyhnutná spotreba zabezpečuje z rezervného napájania cez 110 kV linku. Ak by zlyhala aj táto možnosť, prichádzajú na rad bezpečnostné dieselgenerátory. Každý blok má k dispozícii tri, pričom každý z nich zvládne sám zabezpečiť bezpečné odstavenie a chladenie bloku.

jadrova elektraren slovensko

Pripravenosť aj na ťažké havárie

Jadrové elektrárne v Mochovciach a Bohuniciach sú vybavené aj špeciálnym dieselgenerátorom určeným pre prípad tzv. ťažkej havárie – situácie, keď by mohlo dôjsť k taveniu paliva v reaktore. Navyše sú k dispozícii mobilné dieselgenerátory, ktoré možno operatívne pripojiť podľa potreby.

Simulátor ako kľúčový nástroj výcviku

Personál jadrových elektrární je podľa ÚJD SR dôkladne trénovaný na zvládanie aj tých najnepravdepodobnejších scenárov. Súčasťou výcviku je aj nácvik výpadku vonkajšej siete, pričom sa využíva plnorozsahový simulátor. Ten verne napodobňuje všetky systémy a procesy skutočnej elektrárne a umožňuje precvičovanie reálnych reakcií v krízových situáciách.

Bezpečnosť na prvom mieste

Úrad jadrového dozoru tak uisťuje, že slovenské jadrové elektrárne sú aj v prípade rozsiahleho výpadku elektrickej energie schopné bezpečne fungovať. Ich technické zabezpečenie a pripravenosť personálu sú nastavené tak, aby zvládli aj tie najzávažnejšie udalosti bez ohrozenia verejnosti či životného prostredia.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Volám sa Mgr. Kamil Selecký a študoval som históriu na Fakulte humanitných vied v Banskej Bystrici. Písaniu sa venujem amatérsky od roku 2018, no za ten čas som si našiel vlastný štýl a publikum, ktorému ponúkam najmä praktické rady pre bežných ľudí – od záhradkárskych tipov, cez triky do domácnosti, až po zdravé a jednoduché recepty. Verím, že aj malé zlepšenia v každodennom živote môžu priniesť veľký rozdiel. Okrem písania pracujem ako grafik a marketér na voľnej nohe. Marketingu som sa venoval aj počas zamestnaní pre viaceré firmy, no dnes ma napĺňa sloboda kreativity a vlastné projekty, vrátane práce na sociálnych sieťach. Vo voľnom čase si rád zahrám amatérsky futbal, pracujem v záhrade alebo skúšam niečo nové, čo by mohlo zaujať aj mojich čitateľov. Píšem pre ľudí, ako som ja – zvedavých, praktických a s chuťou objavovať jednoduché, no užitočné riešenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *