Najlepšie domáce hnojivá na paradajky: Máte ich už doma a ani o tom neviete

paradajky uhorky hnojivo
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Keď presadíme paradajky na hriadku alebo do väčšieho kvetináča, nastáva chvíľa, kedy potrebujú poriadnu „štartovaciu dávku“. Nie je nutné hneď bežať do obchodu po umelé hnojivá – v záhrade alebo kuchyni často nájdeme všetko, čo rastlina potrebuje.

paradajky uhorky hnojivo

Ako niekto, kto pestuje paradajky už roky, môžem povedať, že domáce hnojivá fungujú výborne – len ich treba vedieť správne použiť.

Čo paradajkám chutí najviac? Skúste tieto domáce hnojivá

1. Výluh z pŕhľavy – dusíková bomba

Mladá pŕhľava je plná živín. Ja ju zvyknem dať do vedra, zaliať dažďovou vodou (stačí aj odstáta z kohútika), zakryť a nechať kvasiť asi týždeň.
Keď začne páchnuť ako siláž, je hotová. Riedim ju 1:10 a lejem ku koreňom každých 10–14 dní. Paradajky po nej krásne rastú.

paradajky

2. Banánové šupky – sladká dávka draslíka

Po zjedení banánu nikdy nevyhadzujem šupku. Narežem ju na kúsky a zapracujem do pôdy ku koreňom.
Dá sa aj usušiť, rozdrviť a pridať do substrátu – paradajky tak dostanú draslík a fosfor na lepšie kvitnutie a viazanie plodov.

3. Drevný popol – pozor na množstvo

Ak máte krb alebo piecku, popol je hotové zlato. Obsahuje veľa draslíka, no dávkujte ho s mierou – ja ho zvyknem nasypať za hrsť okolo každej rastliny raz za mesiac. Ale pozor – nikdy ho nemiešam s kyslými hnojivami (napr. výluh z pŕhľavy).

paradajky

4. Kompostový čaj – mikroživiny z vlastnej záhrady

Ak máte kompost, skúste si spraviť výluh: lopatku kompostu zalejem vo vedre vodou, nechám deň-dva postáť a potom zriedim (cca 1:5). Takúto „kompostovú polievku“ lejem ku koreňom, keď paradajky potrebujú podporiť.

Zalievanie paradajok: Menej často, ale poriadne

Najčastejšia chyba je časté a povrchové polievanie. Paradajky majú rady vlhko, ale nie premočené korene.

Moje osvedčené pravidlá:

  • Zalievam každé 2–3 dni, ale poriadne – nech voda ide hlboko ku koreňom.
  • Najlepšie je to ráno, keď ešte nie je horúco.
  • Na listy nelejem – zbytočne riskujem plesne.
  • Keď začne kvitnúť a plodiť, zálievku trochu zvýšim – ale nie denne.

Všetko s mierou a s citom

Paradajky nie sú náročné, ale ak im doprajeme vyváženú výživu a rozumnú zálievku, odmenia sa nám bohatou a chutnou úrodou. Domáce hnojivá fungujú, len treba trochu trpezlivosti a pravidelnosti. Netreba to preháňať – rastliny niekedy viac ocenia pokoj než starostlivosť „na silu“.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Volám sa Renáta Regina, mám 56 rokov a celý život som verná jednoduchosti, poctivej práci a radosti z maličkostí. Vyštudovala som obchodnú akadémiu v Banskej Bystrici, no môj každodenný život je už roky spätý so záhradou, zvieratami a domácnosťou. Venujem sa malej farme, kde mám ovce, kozy, sliepky, jednu kravičku a prasiatko. Každý deň trávim v pohybe – v záhrade, pri starostlivosti o zvieratá alebo pri varení a pečení, čo je moja veľká vášeň. Varenie z domácich surovín, pečenie klasických koláčov či vymýšľanie nových receptov ma nesmierne napĺňa. Aj keď sú dni často plné práce, večer si vždy nájdem čas na písanie článkov, v ktorých sa snažím zdieľať rady, tipy a skúsenosti, ktoré by mohli pomôcť aj iným – či už ide o domácnosť, záhradu alebo tradičné recepty. Verím, že v jednoduchosti je krása a že každá žena (a nielen žena) si zaslúži inšpiráciu, ktorá jej spríjemní bežný deň.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *