Správna separácia odpadu je na Slovensku povinná, no napriek tomu veľa ľudí stále netuší, kam vyhadzovať znečistené obaly od mäsa, rýb či mliečnych výrobkov. Nesprávne triedenie nielen znižuje efektivitu recyklácie, ale môže viesť aj k sankciám zo strany obce či zberovej spoločnosti.
Triedenie odpadu je povinnosť, nie voľba
Na Slovensku platí povinnosť triediť odpad podľa vyhlášky Ministerstva životného prostredia SR č. 371/2015 Z. z. o rozšírenej zodpovednosti výrobcov. Triedenie sa týka všetkých domácností a pravidlá určuje všeobecne záväzné nariadenie (VZN) obce alebo mesta.
Občania musia odpad separovať minimálne do týchto základných kategórií:
- papier,
- plasty a kovy,
- sklo,
- biologicky rozložiteľný kuchynský a záhradný odpad (tzv. bioodpad),
- zmesový komunálny odpad.
Niektoré mestá a obce zavádzajú aj samostatný zber textilu či použitých olejov, prípadne špeciálne nádoby na drobný elektroodpad.
Pozor, od januára 2025 sa mení triedenie textilu
Na základe európskej smernice musí Slovensko najneskôr do 1. januára 2025 zabezpečiť samostatný zber použitého textilu. To znamená, že staré oblečenie, obrusy, uteráky, záclony či iný textil už nebudeme môcť vyhadzovať do čierneho kontajnera.
Použitý textil bude potrebné odniesť do špeciálnych zberných nádob alebo zberného dvora (tzv. zberného miesta pre oddelené zložky komunálneho odpadu). Obce sú povinné zabezpečiť ich dostupnosť pre občanov.
Najčastejšia chyba: Kam s obalmi od mäsa?
Veľa ľudí si stále nie je istých, kam patrí plastová vanička od mäsa, obal od ryby alebo obal od jogurtu. Rozhodujúcimi faktormi sú materiál obalu a stupeň znečistenia.
Ako správne vyhodiť obal od mäsa?
- Čistý plastový obal (napr. vanička od mäsa) patrí do žltého kontajnera, určeného na plasty a kovy. Pred vyhodením je však potrebné ho opláchnuť a odstrániť zvyšky potravín.
- Znečistené obaly, ktoré obsahujú zvyšky mäsa alebo mastnotu, patria do čierneho kontajnera na zmesový komunálny odpad.
- Polystyrénové vaničky, najmä tie znečistené, sa nerecyklujú a takisto končia v zmesovom odpade.
- Viacvrstvové obaly (napríklad kombinácia plastu a hliníka), ktoré nie je možné rozobrať, patria do čierneho kontajnera, ak nie je uvedené inak.
Dôležité upozornenie: Zvyšky mäsa, kosti, ryby ani mäsové výrobky nepatria do bioodpadu. Ten slúži len na rastlinné zvyšky, ako sú šupky, kávová usadenina, škrupiny z vajec či pokazené ovocie a zelenina.
Sledujte označenie a riadte sa pokynmi obce
Niektoré obaly obsahujú recyklačné symboly alebo piktogramy, ktoré napovedia, kam ich vyhodiť. V prípade nejasností je najlepšie pozrieť si pokyny obce alebo kontaktovať zberovú spoločnosť. Každá obec môže mať drobné odlišnosti v systéme zberu.