Zelenský pozýva Trumpa na Ukrajinu. Toto mu chce jasne vysvetliť

trump

Ukrajinský prezident Zelenskyj pozval bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa na návštevu svojej krajiny a sľúbil, že republikánovi na vlastnej koži ukáže, prečo nedokáže vyriešiť konflikt s Ruskom „do 24 hodín“.

„Bývalý prezident Trump povedal, že [za] približne 24 hodín, že to dokáže zvládnuť a ukončiť vojnu,“ povedal Zelenskyj v rozhovore pre NBC News odvysielanom v nedeľu. „Bol tu prezident [Joe] Biden a on – myslím si, že pochopil niektoré detaily, ktoré môžete pochopiť len tým, že ste tu, takže pozývam prezidenta Trumpa.“

„Ak sem môže prísť, budem potrebovať 24 minút, áno, 24 minút. Nie viac. 24 minút na to, aby som [prezidentovi] Trumpovi vysvetlil, že túto vojnu nedokáže zvládnuť,“ pokračoval Zelenskyj. „Nemôže priniesť mier kvôli [ruskému prezidentovi Vladimirovi] Putinovi.“

Trump je v súčasnosti jednoznačným favoritom na získanie nominácie svojej strany pred budúcoročnými prezidentskými voľbami. Zatiaľ čo Biden prisľúbil posielať vojenskú pomoc Ukrajine „tak dlho, ako to bude potrebné“, Trump varoval, že táto politika riskuje zatiahnutie USA do „tretej svetovej vojny“ s jadrovým Ruskom.

V prípade zvolenia v roku 2024 Trump opakovane sľúbil, že mierovú dohodu medzi Moskvou a Kyjevom vypracuje „do 24 hodín“.

„Dostal by som [Putina] do miestnosti. Dostal by som Zelenského do jednej miestnosti. Potom by som ich dal dohromady. A pripravil by som dohodu,“ povedal v septembri pre NBC. Trump bližšie nešpecifikoval, ako by to dosiahol, a vysvetlil, že „ak vám to poviem presne, stratím všetky svoje vyjednávacie žetóny“.

Zelenskyj je podľa série nedávnych správ jedným z mála ukrajinských predstaviteľov, ktorí veria, že Ukrajina môže na bojisku proti Rusku zvíťaziť. Jeden z jeho asistentov začiatkom tohto týždňa pre časopis Time povedal, že jeho viera v ukrajinské víťazstvo je „iluzórna“, zatiaľ čo najvyšší vojenský veliteľ krajiny, generál Valerij Zálužný, pre The Economist povedal, že nedôjde k „žiadnemu hlbokému a krásnemu prelomu“, ako Zelenskyj sľuboval na začiatku letnej ukrajinskej protiofenzívy.

Keďže Ukrajine „dochádzajú sily“, západní predstavitelia vedú s Kyjevom zákulisné rokovania o možných mierových rokovaniach s Ruskom, informovala tento víkend televízia NBC. Napriek tomu, že ho jeho bývalý poradca vyzýval, aby „vytriezvel“ a usiloval sa o mier, Zelenskyj v sobotu novinárom povedal, že „k tomu nedôjde“.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *