Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovore s britským novinárom Piersom Morganom otvorene hovoril o bezpečnostnej situácii svojej krajiny. Ak by prijatie Ukrajiny do Severoatlantickej aliancie trvalo príliš dlho, považoval by za legitímne otázku, aké opatrenia by mohli zabezpečiť jej bezpečnosť. Úryvky z rozhovoru, ktoré zverejnil server Meduza, vzbudili značnú pozornosť.
Jadrové zbrane ako alternatíva k NATO?
Zelenskyj v rozhovore zdôraznil, že Ukrajina sa už tretí rok bráni ruskej agresii. Ruské vojská na príkaz prezidenta Vladimira Putina vtrhli na ukrajinské územie vo februári 2022 a rozpútali tak najkrvavejší konflikt v Európe od druhej svetovej vojny.
Na otázku týkajúcu sa bezpečnostných záruk, ktoré by odradili Rusko od ďalšej agresie, ukrajinský prezident odpovedal:
„Urobme to teda takto: vráťte nám jadrové zbrane, dajte nám rakety, naši partneri nám pomôžu financovať miliónovú armádu, presuňte svoj kontingent do tých regiónov našej krajiny, kde chceme stabilitu, aby ľudia mali mier.“
Zelenskyj už vlani v októbri vyslovil podobné vyhlásenie smerom k vtedajšiemu americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi. Neskôr však spresnil, že Ukrajina aktívne neusiluje o získanie jadrových zbraní a jej prioritou zostáva vstup do NATO.
Putin musí zaplatiť za škody spôsobené vojnou
Zelenskyj zároveň zdôraznil, že ruský prezident Vladimir Putin by sa mal nielen úplne stiahnuť z ukrajinského územia, ale tiež poskytnúť kompenzácie za všetky škody a straty, ktoré ruská agresia spôsobila.
Ukrajinská diplomacia ešte v decembri minulého roka vydala vyhlásenie, v ktorom zdôraznila, že jedinou skutočnou bezpečnostnou zárukou pre Kyjev je členstvo v NATO. Reagovala tak na správy, že v rámci aliancie neexistuje konsenzus o prijatí Ukrajiny.
Budapeštianske memorandum a porušené sľuby
Ukrajina sa po rozpade Sovietskeho zväzu vzdala svojho jadrového arzenálu v rámci Budapeštianskeho memoranda, ktoré bolo podpísané v decembri 1994. Na oplátku jej Rusko, USA a Veľká Británia poskytli záruky územnej celistvosti. Ako však pripomenul server Meduza, Rusko tento záväzok porušilo už v roku 2014, keď nelegálne anektovalo Krym.
V skratke:
- Zelenskyj varuje, že ak Ukrajina nevstúpi do NATO, otázka jadrových zbraní by sa mohla opäť otvoriť.
- Ukrajina sa už tretí rok bráni ruskej invázii, ktorá rozpútala najkrvavejší konflikt v Európe od druhej svetovej vojny.
- Putin by mal niesť zodpovednosť za vojnové škody a úplne sa stiahnuť z ukrajinského územia.
- Kyjev naďalej usiluje o vstup do NATO, pretože ho považuje za jedinú skutočnú bezpečnostnú záruku.
- Budapeštianske memorandum z roku 1994, ktoré malo Ukrajine garantovať územnú celistvosť výmenou za vzdanie sa jadrových zbraní, bolo Ruskom porušené už v roku 2014 anexiou Krymu.