V Rijáde sa už v utorok očakávajú diplomatické rokovania, ktoré by mohli ovplyvniť nielen konflikt na Ukrajine, ale aj budúcnosť európskej bezpečnosti.
Podľa informácií denníka The Wall Street Journal však na stretnutí budú chýbať predstavitelia Ukrajiny aj Európskej únie, čo vyvoláva obavy medzi kyjevskou vládou a jej západnými spojencami.
„To, čo sa stane ďalej, ovplyvní, či skupina európskych demokracií v Európskej únii aj mimo nej ostane relevantným hráčom na čoraz brutálnejšej medzinárodnej scéne, kde už neplatia finesy medzinárodného poriadku vytvoreného po 2. svetovej vojne,“ píšu americké noviny.
Ukrajina nebola pozvaná, Kyjev reaguje s rozhorčením
Spojené štáty pôvodne tvrdili, že rokovania budú zahŕňať aj ukrajinskú stranu. Napokon sa však ukázalo, že zástupcovia Kyjeva do Rijádu vôbec nepocestujú – nielenže neboli pozvaní, ale o plánovanom stretnutí sa údajne dozvedeli až z médií.
„Videl som, že niekto hovoril o mítingu v Saudskej Arábii. Neviem, o čo ide,“ vyjadril sa ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pre Politico.
Poradca prezidenta Mychajlo Podoljak bol ešte priamejší: „Na rokovacom stole nie je nič, čo by stálo za diskusiu. Rusko nie je pripravené na rokovania.“
Podľa zdrojov BBC vyvolalo vylúčenie Ukrajiny z týchto diskusií značné znepokojenie v Kyjeve, keďže by to mohlo znamenať, že sa o jej osude rozhoduje bez nej.
Zmena globálneho poriadku? Návrat k politike veľmocí
Podľa českého odborníka na medzinárodné vzťahy Filipa Scherfa signalizujú tieto rokovania posun v globálnej diplomacii smerom k mocenskej politike 19. storočia.
„Trump, Kellogg a ďalší ľudia okolo neho sú za formát veľmocenských rokovaní, kde rozdajú karty, rozdelia si hracie pole a dohodnú sa na svetovom usporiadaní. A Ukrajina, samozrejme, nemá v tejto veľmocenskej dohode miesto, pretože nie je svetovou veľmocou. Preto sa Trumpova vláda na to pozerá optikou ,reálnej politiky’ starých dobrých čias 19. storočia a Kremľu sa to páči,“ uviedol Scherf pre Denník N.
Tento prístup by mohol mať zásadné dôsledky pre geopolitickú rovnováhu v Európe a postavenie menších štátov v globálnej politike.
Kto bude rokovať v Rijáde?
Z americkej strany sa rokovaní v Rijáde zúčastnia minister zahraničných vecí Marco Rubio, poradca pre národnú bezpečnosť Michael Waltz a osobitný vyslanec pre Blízky východ Steve Witkoff. Witkoff predtým pre Fox News potvrdil, že s Waltzom odcestujú do Saudskej Arábie v nedeľu večer, pričom Rubio priletí v pondelok z Izraela.
Na ruskej strane by rokovania mohol viesť minister zahraničných vecí Sergej Lavrov, aj keď to zatiaľ nebolo oficiálne potvrdené.