Žena dáva na záchod bobkový list. Má to dôležitú úlohu

bobkovy list ucinky

Jedného dňa, keď som bola na návšteve u svojej svokry, som si potrebovala napudrovať nos. Nevzala som si so sebou telefón, čo som o chvíľu neskôr oľutovala. Spomenula som si na starý vtip a siahla som po osviežovači vzduchu, ale svokra ho nemala. Zato som si na poličke vedľa rolky papiera všimla tesné kožené vrecúško s niečím chrumkavým vo vnútri. Keď som sa jej na to neskôr spýtala, svokra odpovedala: „Obsah? Vavrínový list v záchode, moje know-how!“ Poďme k podstate toho, prečo manželova mama potrebovala uskladniť korenie v odľahlej miestnosti.

Korenie s pohnutou minulosťou.

Strom, na ktorom rastie korenie, ktoré všetci poznáme, má hrdý názov „ušľachtilý vavrín“. Kedysi sa táto rastlina považovala za posvätnú a bola na osobitnej úcte. Vence z listov ušľachtilého vavrínu sa plietli výlučne pre víťazov, triumfátorov. Znamenali nehynúcu úctu a slávu.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Takýmto hnojivom zalejte muškáty a úplne ožijú

Za čias Hippokrata a Galéna bol vavrín nielen posvätným, ale aj liečivým stromom. Olej z vavrínových plodov mal zmierniť svalové tiky a listy vraj pomáhali pri pôrode. Bohatá vôňa vavrínu sa používala ako dezinfekčný prostriedok a dokonca ako insekticíd!

Minulá sláva

Dnes sa vavrín najčastejšie používa v kuchyni. Jeho listy, ľudovo nazývané bobkový list, sa pridávajú do jedál a potom sa vyhodia. Toto správanie je dané kulinárskymi normami. Ďalšie bobkové listy sa pravidelne pridávajú do konzervovaných potravín. Tam sa opäť prejavuje ako antiseptikum.

Nezvyčajné použitie

Skúsené gazdinky však už dávno pochopili, že bobkový list sa dá použiť nielen pri varení. Hovorí sa, že je z neho vynikajúci hygienický čistiaci prostriedok! Stačí, ak v litri vriacej vody povaríte 6 bobkových listov, necháte ich vychladnúť na rovnomernú teplotu a potom ich vylejete do záchodovej misy. Spláchnite a užívajte si čistotu.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Tu je najviac baktérii v kuchyni. Nenapadlo by vás, kde sa ich chytáte

Napríklad moju svokru bohatá vôňa vavrínu podnietila k tomu, aby používala listy namiesto osviežovača vzduchu. Spočiatku bojovala s vavrínom so silným nepríjemným zápachom tak, že pár listov spálila v malom železnom popolníku. Takýto postup v okamihu vyčistil vzduch od akéhokoľvek zápachu.

Časom však svokra tento postup zdokonalila. Jej súčasný „vavrínový list na záchode“ je balíček sušených vavrínových listov s niekoľkými kvapkami éterického oleja, zabalený vo voľnom koženom vrecúšku. Chcela by som poznamenať, že táto náhrada osviežovača vzduchu funguje veľmi dobre. Vo vzduchu sa nedržia žiadne nepríjemné pachy, všetko je v poriadku!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *