Kedysi sa považoval za nepríjemný výrobný odpad. Teraz sa zistilo, že môže dokonca predĺžiť životnosť. Ako je to s „tmavou vodou“ a čo má spoločné s olivovým olejom? Oplatí sa to vedieť.
„Tmavá voda“, skrátene označovaná ako OMW, vzniká pri lisovaní olivového oleja. Tento zakalený zvyšok nemal dobrú povesť. Tvrdilo sa, že môže dokonca kontaminovať vodu a pôdu. Niektorí pestovatelia olív ju však začali piť. Mali pravdu, pretože po rokoch sa „tmavá voda“ testovala a zistilo sa, že obsahuje zdraviu prospešné látky.
Odpad, ktorý bol ocenený
Olivový olej je zdravie ako také. K odpadu, ktorý vznikol pri jeho výrobe, sa však pristupovalo s nedôverou. „Tmavá voda“ je zakalená, hnedá a má horkú chuť. Zostáva po rozomletí olív a oddelení oleja z nich. História tejto tekutiny je zaujímavá, pretože niektorí ju považovali za odpad, ale našli sa aj takí, ktorí ju začali piť. Jednou z propagátoriek „tmavej vody“ bola Nonna Caterina, ktorá sa dožila 98 rokov. Bola prababičkou výrobcu OMW. Dvakrát denne vypila pol pohára tejto látky a verila, že je to tajomstvo jej dobrého zdravia.
Olivový olej s ňou odchádza
Keď vedci konečne otestovali „tmavú vodu“, ukázalo sa, že ju možno zaradiť medzi superpotraviny. A dokonca je OMW výživnejšia ako samotné olivy a olej z nich vyrobený. Predovšetkým obsahuje 10-krát viac rastlinných zlúčenín ako olivový olej. Ide najmä o polyfenoly, ktoré majú významný vplyv na zdravie čriev. OMW ich má najmenej 30 rôznych druhov. Ako ukázal výskum, 25 ml tmavej vody má viac polyfenolov ako liter kvalitného olivového oleja.
Čo dokáže tmavá voda?
Vedci poukazujú na to, že OMW môže pomôcť pri prevencii a liečbe rakoviny pľúc, prostaty, hrubého čreva a prsníka. Pomáha tiež pri regenerácii po cvičení a je veľmi prospešná pre metabolizmus.