Zmiešajte s vodou a nastriekajte na steny. Pleseň začne miznúť

plesen v dome
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Čierne škvrny na stenách sú viac než len estetický problém – predstavujú vážne riziko pre zdravie i bezpečnosť domova. Plesne, ktoré vznikajú najmä v dôsledku nadmernej vlhkosti a nedostatočného vetrania, sa dokážu šíriť veľmi rýchlo. Včasná reakcia je preto kľúčová.

S výskytom plesní sa najčastejšie stretávame počas chladnejších mesiacov. V tomto období prirodzene obmedzujeme vetranie, čím vytvárame ideálne prostredie pre vznik a šírenie plesňových spór. Vysoká vlhkosť vzduchu, zvýšená teplota v miestnostiach a nedostatočné prúdenie vzduchu vytvárajú podmienky, v ktorých sa plesne cítia ako doma – najmä v kúpeľniach a kuchyniach.

Ako rozpoznať a pochopiť pôvod plesní?

Plesne na stenách vznikajú v dôsledku viacerých faktorov, medzi ktoré patrí nielen zlá ventilácia, ale aj stavebné nedostatky ako tepelné mosty, zatekanie vody alebo nedostatočná izolácia. Spóry plesní sú mikroskopické organizmy, ktoré potrebujú na svoj rast vlhkosť a živiny. Tie nachádzajú práve na stenách s kondenzujúcou vlhkosťou alebo v zle odvetraných kútoch miestností.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Predpoveď počasia na leto 2025 na Slovensku. Teplotu budú extrémne

Ak sa nevenujeme odhalenej plesni včas, môže preniknúť cez vrstvu maľovky až do hlbších štruktúr – omietky alebo dokonca múru. V takom prípade nestačí len jednoduché povrchové čistenie, ale bude nutný odborný zásah či rekonštrukcia.

Pleseň a zdravie: Dôvod na znepokojenie

Zanedbaná pleseň môže viesť k viacerým zdravotným problémom. Dlhodobé vystavenie spóram môže vyvolať alergické reakcie, dýchacie problémy, bolesti hlavy alebo dokonca chronické infekcie dýchacích ciest. Obzvlášť ohrozené sú deti, seniori a osoby s oslabenou imunitou.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Pijete kávu nalačno? Mali by ste vedieť, čo vám to robí v žalúdku

Efektívne riešenie z domácnosti: Ocot ako prírodný bojovník

Na prvý pohľad jednoduché riešenie môže byť veľmi účinné. Bežne dostupný ocot má prirodzené antibakteriálne a protiplesňové vlastnosti. Vďaka tomu sa osvedčil ako spoľahlivý domáci pomocník v boji proti menším ložiskám plesní.

Príprava roztoku je jednoduchá: zmiešajte polovicu šálky vody so štvrtinou šálky octu. Tento roztok nalejte do nádoby s rozprašovačom a aplikujte priamo na postihnuté miesta. Nechajte pôsobiť približne 15 minút a následne dôkladne utrite. Tento proces by sa mal opakovať podľa potreby, avšak ak sa plesne objavujú opakovane, je nevyhnutné zamerať sa aj na odstránenie príčiny – napríklad zlepšenie izolácie alebo inštaláciu odvetrávacieho systému.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Burina, ktorá rastie všade. Domáci sirup z nej je však zázrak pre zdravie

Prevencia je kľúčom

Najlepšou ochranou pred plesňami je prevencia. Pravidelné vetranie, udržiavanie optimálnej vlhkosti v interiéri (ideálne pod 60 %), správne vykurovanie a využitie odvlhčovačov alebo ventilátorov dokážu výrazne znížiť riziko vzniku plesní. Dôležité je aj pravidelne kontrolovať miesta náchylné na vlhkosť – rohy miestností, spoje okien, za nábytkom či stropy v kúpeľniach.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Redakcia Plénum.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *